Zamknij

1000 zł na wakacje od rządu. Na jakich zasadach?

12.05.2020 10:51
1000 zł na wakacje. Warunki. Dla kogo? Od kiedy?
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Tysiąc złotych dla każdej osoby z umową o pracę na wakacje - to najnowszy pomysł rządu na ratowanie krajowego przemysłu turystycznego. Jak to będzie działać?

Bon turystyczny, potocznie nazywany przez internautów 1000 plus, ma być impulsem dla turystyki, szczególnie dotkniętej przez pandemię koronawirusa. Pomimo że od 4 maja mogą być otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, to nie ma na razie mowy do powrotu sytuacji sprzed wprowadzenia rządowych obostrzeń w całej gospodarce.

Ministerstwo Rozwoju, które jest jednym z kluczowych resortów w planie "odmrażania gospodarki", zdradza coraz więcej szczegółów na temat programu bonu turystycznego. Kto z niego może skorzystać?

Bon 1000 plus na wakacje. Warunki

Jak podkreślił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, w odpowiedzi na poselską interpelację głównym celem programu jest wsparcie finansowe dla szeroko rozumianej branży turystycznej.

Zobacz także

"Prowadzone prace mają charakter wewnętrzny, aktualnie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania. W prace zaangażowane są inne podmioty tj. Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Finansów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych" - napisał Gut-Mostowy w odpowiedzi datowanej na 5 maja.

Jak miałoby to działać?

Nieco więcej powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, w poniedziałkowej rozmowie z Money.pl

- Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków, dlatego w tym roku taki bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to będzie wkład własny pracodawcy - tłumaczyła.

Kto otrzyma bon turystyczny 1000 plus?

Powędruje do pracowników zarabiających mniej niż przeciętne wynagrodzenie, czyli 5200 (złotych - przyp. red.) w tym roku. Szacujemy, że koszty na ten rok to 7 miliardów złotych z budżetu państwa (...) Będziemy chcieli, żeby w kolejnych latach udział z budżetu państwa się zmniejszał

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

W wypowiedzi wicepremier wynika, że rząd zakłada dofinansowanie wakacji dla Polaków nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych latach. Z kolei Gut-Mostowy w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" sugerował, że bon turystyczny będzie impulsem dla touroperatorów, aby organizowali więcej ofert turystycznych w kraju.

Jak będą wyglądały wnioski? Kto dokładnie może otrzymać 1000 plus? Gdzie będzie można zrealizować bony turystyczne? Odpowiedzi na te pytania nadal pozostają bez odpowiedzi. 

RadioZET.pl