Zamknij

1000 plus zamiast 500 plus. Polacy nie chcą świadczenia w ratach

04.01.2022 18:36
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
fot. MONKPRESS/East News

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rząd dał rodzicom wybór: mogą pobierać 500 zł przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok. Z danych ZUS wynika, że beneficjenci nie chcą dzielić wypłat na zbyt wiele rat.

500 plus można pomnożyć za sprawą Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadził nowe świadczenie.

Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługują na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 36. miesiąca życia. Rodzice sami mogą wybrać, czy chcą pobierać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł przez rok. Z danych urzędu wynika, że ta druga opcja jest bardziej atrakcyjna.

ZUS: Rodzice wnioskują o 1000 zł, nie 500

- W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego rodzice najczęściej wybierają wypłaty w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wówczas rodzicom świadczenie przysługiwać będzie maksymalnie przez rok. Ci, którzy zdecydowali się na wypłatę 500 złotych miesięcznie, będą mogli pobierać świadczenie maksymalnie przez 2 lata.

Najwyższa kwota do otrzymania w ramach tego programu to 12 tys. złotych. Wszystko zależy bowiem od wieku dziecka. Na dzieci urodzone przed 2021 rokiem także przysługiwać będzie świadczenie, ale pieniądze pobierać będzie można tylko do ukończenia przez dziecko 36. miesiąca życia.

Jak poinformowała szefowa ZUS, do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli ponad 170 tys. wniosków o RKO.  - W 80 proc. wniosków rodzice występują na jedno dziecko. Najczęściej wybierają wypłaty w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok - przekazała prof. Uścińska.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

Z szacunków ZUS wynika, że czas złożenia wniosku przez internet to średnio 12 minut. Jest to jedyna możliwość złożenia dokumentów, a można to zrobić poprzez system Empatia i Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od wtorku 4 stycznia 2022 roku wnioski można składać za pośrednictwem banków PKO BP, Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, Bank Millennium i mBank.

Resort rodziny szacuje, że do końca stycznia wpłynie ponad 400 tys. wniosków, a w całym roku 2022 - 615 tys..

RadioZET.pl