Zamknij

1000 plus tylko dla małżeństw? Jasna deklaracja rządu

16.07.2021 11:54
rodzice na spacerze z dziećmi w wózkach
fot. Tomasz Kawka/East News

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie – oświadczyło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zapytaliśmy resortu, czy w związku z tym 1000 plus nie będzie przysługiwać osobom samotnie wychowującym dzieci.

1000 plus, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zacznie być wypłacany 1 stycznia 2022 roku. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rodzice, którzy dochowali się dwójki lub większej liczby dzieci.

Świadczenie obwarowane jest jednak dodatkowymi wymaganiami. Dzieci muszą być w wieku 12-36 miesięcy w czasie obowiązywania programu, a MRiPS w oficjalnym komunikacie podał, że RKO będzie przysługiwać na dzieci „w rodzinie”. Czy to znaczy, że pieniędzy nie otrzymają osoby wychowujący dzieci samotnie?

1000 plus nie dla wszystkich rodziców? Mamy odpowiedź ministerstwa

Gdy założenia Polskiego Ładu trzymane były jeszcze w tajemnicy do opinii publicznej docierały tylko nieoficjalne informacje na temat planowanych w programie rozwiązań. Wśród rozważanych rozwiązań był między innymi program Babcia plus czy zwolnienie matek czwórki lub większej liczby dzieci z podatku dochodowego. Ten ostatni pomysł po kilku miesiącach powrócił jako „autorski koncept Partii Republikańskiej”, założonej przez banitów z Porozumienia Jarosława Gowina.

Wśród warunków, jakie trzeba byłoby spełnić, żeby otrzymywać część z potencjalnych świadczeń wymieniono między innymi konieczność zawarcia przez rodziców małżeństwa. W zaprezentowanym w maju 2021 roku oficjalnym dokumencie prezentującym założenia Polskiego Ładu takiego wymogu już nie było.

W pierwszych oficjalnych informacjach na temat przyspieszenia wprowadzenia w życie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, który zamiast od 2023 roku będzie obowiązywał od 2022, pojawiło się jednak zdanie mogące sugerować, że 12 000 zł na drugie i następne dzieci w wieku 12-36 miesięcy otrzymać będą mogli tylko rodzice, którzy połączeni są formalnym związkiem.

Według projektu przepisów, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 36 miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Rodzice podejmą decyzję, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.

komunikat MRiPS

Zapytaliśmy resort, czy rzeczywiście 1000 plus będzie wypłacane tylko na dzieci z pełnych rodzin. Oto odpowiedź, jaką uzyskała redakcja Biznes na RadioZET.pl.

Świadczenie planowo będzie wypłacane od 2022 r. Nie przewiduje się żadnych ograniczeń w uprawnieniu do rodzinnego kapitału opiekuńczego ze względu na stan cywilny rodziców ubiegających się o to świadczenie, dlatego będzie ono przysługiwać również osobom samotnym wychowującym dzieci.

MRiPS

Ministerstwo zapowiedziało niespodziewanie uruchomienie równolegle nowego świadczenia w wysokości 400 zł. 400 plus ma przysługiwać na dzieci, które nie zostały objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

W praktyce oznacza to, że 500 plus wzrośnie od 1 stycznia 2022 roku do 900 plus. O szczegółach nowego programu można przeczytać tylko w dziale Biznes na RadioZET.pl.

RadioZET.pl