Zamknij

1000 plus nie dla wszystkich w całości. Zła wiadomość dla części rodziców

17.08.2021 15:50
dziecko z banknotem 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rodzinny kapitał opiekuńczy to dodatkowe pieniądze, jakie mają otrzymać rodzice po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rząd początkowo chciał przyznawać RKO tylko na dzieci, które urodzą się po starcie programu, ostatecznie ustąpił i objął świadczeniem także już żyjące potomstwo. Ale postanowił też, że nie wszyscy rodzice mogą liczyć na otrzymanie pełnej sumy.

1000 plus zostało zatwierdzone przez rząd, projekt ustawy trafi teraz do Sejmu i po jego przegłosowaniu świadczenie zacznie działać od 1 stycznia 2022 roku, a więc od pierwszego dnia, w jakim mają obowiązywać rozwiązania Polskiego Ładu.

Rodzinny kapitał opiekuńczy został przyspieszony o rok. Według początkowych planów rządu, świadczenie miało zadebiutować 1 stycznia 2023 roku, bezpośrednio przed wyborami parlamentarnymi. Po odejściu z rządu Jarosław Gowin zdradził jednak, że obóz rządzący szykuje się na mającą nastąpić wtedy katastrofę finansów państwa i zamierza rozdać pieniądze póki jeszcze są, przeprowadzając bezpośrednio po wprowadzeniu RKO przyspieszone wybory.

1000 plus nie dla wszystkich rodziców w pełnej kwocie. Kwestia daty urodzin

Rodzinny kapitał opiekuńczy został zapowiedziany jako program prodemograficzny, mający zwiększyć dzietność i zapobiec postępującej depopulacji Polski. Zgodnie z tymi założeniami, miał zacząć obowiązywać 1 stycznia 2023 roku i obejmować tylko dzieci, które urodziły się po wprowadzeniu Polskiego Ładu. W ten sposób rządzący chcieli zachęcać do posiadania kolejnych potomków.

Program 1000 plus to 12 000 zł wypłacane na drugie i kolejne dzieci w rodzinie w czasie, gdy będą one miały 12-36 miesięcy. Rodzice będą mogli wybrać, czy wolą dostawać 1000 zł przez rok, czy 500 zł przez 2 lata.

Rząd przyznał, że takie zasady przyznawania świadczenia oznaczają, że nie wszyscy rodzice otrzymają pełne 12 000 zł. 1000 plus będzie bowiem wypłacane na dzieci tylko wtedy, gdy będą spełniać kryterium wiekowe.

Zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

W chwili, gdy drugie lub następne dziecko w rodzinie ukończy 3. rok życia, rodzice będą tracić prawo do otrzymywania 1000 plus. W przypadku, gdy trzecie urodziny dziecka przypadną w styczniu 2022 roku, rodzice otrzymają tylko jedną z Rodzinnego kapitału opiekuńczego. Dzieci urodzone w lutym 2019 roku załapią się na dwie transze wsparcia, urodzone w marcu 2019 na trzy itd.

Dzieci urodzone przed styczniem 2019 roku z Rodzinnego kapitału opiekuńczego nie dostaną nic, na pełną kwotę (w przypadku wybrania wypłat po 1000 zł) mogą liczyć rodzice, których drugie lub następne pociechy pojawiły się na świecie w grudniu 2019 roku lub później.

RadioZET.pl