Zamknij

1000 plus nie dla dzieci urodzonych przed Polskim Ładem

24.05.2021 13:42
dziecko i banknot 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 000 zł przysługujące na dzieci w wieku 12-36 miesięcy, nie obejmie urodzonych przed 1 stycznia 2022 roku. Ministra Marlena Maląg oznajmiła, że świadczenie szykowane jest tylko dla rodziców, którzy dochowają się drugiego i następnych potomków już po wprowadzeniu Polskiego Ładu w życie.

500 plus przyznano wszystkim rodzicom, niezależnie od tego, czy dzieci pojawiły się w ich życiu przed, czy po wprowadzeniu programu. Z 1000 plus, czyli Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, jest inaczej. Mimo że pieniądze mają przysługiwać na dzieci w wieku 12-36 miesięcy, świadczenie będzie przyznawane tylko na te urodzone po wdrożeniu Polskiego Ładu.

To zła wiadomość dla rodziców, których dzieci urodziły się w 2020 roku lub później. Mimo że ich pociechy będą miały mniej niż 36 miesięcy, na wsparcie jednak się nie załapią. Tak samo, jak nie będą przysługiwać na nie gwarancje wkładu własnego na kredyt mieszkaniowy ani częściowe spłacanie przez państwo banków.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy tylko na dzieci urodzone po 1 stycznia 2022

Im głębiej w Polski Ład, tym mniej rozwiązań, z których skorzystają obecni rodzice. Na wyobraźnię polskich rodzin wielodzietnych najbardziej zadziałała zapowiedź spłacania przez państwo części kredytu mieszkaniowego. Łącznie zaoszczędzić na spłatach można będzie nawet 150 000 zł, co znacznie ulżyłoby finansom spłacających raty rodziców.

Jak się jednak okazało, umieszczone w Polskim Ładzie rozwiązanie będzie przeznaczone tylko dla rodzin, które dzieci dochowają się po 1 stycznia 2022. Ministra Marlena Maląg przyznała tygodnikowi „Sieci”, że na podobnych zasadach przyznawane będzie 1000 plus, czyli pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Niebawem ogłosimy strategię demograficzną rządu, a ta wiąże się z szerokimi konsultacjami społecznymi. Przy okazji tych konsultacji powstaną szczegóły Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Planujemy, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku i obejmie każde urodzone po tej dacie drugie i kolejne dziecko, które będzie miało ukończone 12 miesięcy, a nie skończy jeszcze trzech lat.

Marlena Maląg

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie można otrzymywać przez rok w transzach po 1000 zł lub przez dwa lata inkasować po 500 złotych miesięcznie.

W Polski Ład wpisano także zasadę podwajania tej kwoty, jeśli kolejne dziecko pojawiło się w mniej niż trzy lata po urodzeniu się poprzedniego, ostatecznie jednak pomysł nazwano „pomyłką”.

RadioZET.pl/PAP/Sieci