Zamknij

1000 plus na wakacje. ''Zmienia się koncepcja''

05.06.2020 09:14
1000 plus na wakacje. Wiceminister rozwoju: zmienia się koncepcja
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

- Zmienia się koncepcja - tak o bonie turystycznym 1000 plus mówił w czwartek Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. Dodał, że Polacy skorzystają z nowej formy pomocy najwcześniej w połowie wakacji.

1000 plus na wakacje ma być lekarstwem dla krajowej turystyki, szczególnie dotkniętej kryzysem podczas pandemii koronawirusa. "Zamrożenie" gospodarki sprawiło, że większość Polaków odwołała planowane wyjazdy, a przez obostrzenia nie było możliwości przyjmowania gości w hotelach czy realizacji innych usług turystycznych.

Przed tegorocznymi wakacjami rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział wprowadzenie bonu turystycznego. Według pierwszej koncepcji, miał być dostępny dla osób z umowami o prace, które zarabiają mniej niż 5,2 tys. zł brutto (średnia pensja w gospodarce narodowej). 900 zł miało dołożyć państwo, a 100 zł pracodawcy. Za pomocą przedpłaconych kart elektronicznych beneficjenci mieli dostać możliwość realizacji bonu na nocleg lub inną usługę turystyczną na terenie kraju.

1000 plus na wakacje. Jakie zmiany?

Jednak w ostatnich tygodniach resort rozwoju, który opowiada za projekt, zmienił zdanie w tej sprawie. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju i poseł Porozumienia, na antenie Radia Kraków mówił w czwartek, że na 90 proc. bon trafi do Polaków.

Zobacz także

Od rana do wieczora codziennie pracujemy. Zmienia się koncepcja. Mogę zadeklarować, że bon turystyczny na 90 procent będzie przedstawiony w najbliższych dniach

Andrzej Gut-Mostowy

Jak podkreślił, "w stosunku do wcześniejszych doniesień dotyczących grupy beneficjentów i jego realizacji, jest to wielkie wyzwanie". -W ciągu kilku tygodni do kilku milionów osób trafi takie uprawnienie. To wielkie wyzwanie. W ciągu najbliższych dni będzie ostateczna wersja. Ogłoszą to jednak zapewne inne osoby - mówił Gut-Mostowy.

Kto będzie mógł liczyć na bon turystyczny? - Nie ma możliwości, żeby 30 milionów Polaków dostało bon - tłumaczył wiceminister rozwoju. Urzędnicy zastanawiaj się, jak pomóc firmom z branży, które nie będą objęte bezpośrednio programem 1000 plus.

Zobacz także

Myślimy o nich. Ta wersja ulega zmianom. Problem branży turystycznej jest fundamentalny. Dane z ostatniego tygodnia maja wskazują na wielki spadek obrotów. Dane mówią o spadku około 40 procent obrotów. W gastronomii jest to 25-30 procent, w hotelach 50-60 procent. Zadaniem jest ponowne zachęcenie Polaków do podróżowania. Wtedy obroty się wyrównają

Andrzej Gut-Mostowy

W ocenie Guta-Mostowego, bon turystyczny najwcześniej będzie dostępny w połowie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia tego roku. 

RadioZET.pl/Radio Kraków