Zamknij

1000 zł na wakacje. Rząd może wycofać się z bonu turystycznego

29.05.2020 14:33
1000 plus na wakacje. Rząd może wycofać się z bonu turystycznego
fot. Fire_dragon/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd może wycofać się z pomysłu bonu turystycznego 1000 plus. Zdaniem Piotra Müllera, rzecznika gabinetu Mateusza Morawieckiego, mógłby on wspierać te branże turystyczne, które lepiej poradziły sobie podczas "zamrożenia" gospodarki.

1000 zł na wakacje to jedno z najbardziej oczekiwanych rządowych zapowiedzi. Program specjalnego bonu ma wesprzeć krajowy przemysł turystyczny i jednocześnie dać milionom Polaków wsparcie organizacji urlopu w kraju. 

Do tej pory nie został opublikowany projekt ustawy w tej sprawie, nie mówiąc już o terminie wejścia w życie nowego programu rządowego. To stawia pod znakiem zapytania możliwość skorzystania z bonu turystycznego podczas tegorocznych wakacji. Pracę nad jego realizacją prowadzi Ministerstwo Rozwoju. Okazuje się, że rząd ma w tej sprawie również inne pomysły.

Rząd zrezygnuje z bonu turystycznego?

O stan przygotowań do wprowadzenia bonu turystycznego 1000 plus w piątek był pytany rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Radia Plus. Okazuje się, że rząd może wprowadzić zupełnie inną pomoc dla branży turystycznej niż wspominany bon.

Zobacz także

W środowisku związanym z turystyką spotkaliśmy się z krytycznymi głosami na temat tej koncepcji. Ponieważ ta pomoc mogłaby trafiać do podmiotów, które ucierpiały mniej lub bardziej. Na naszym biurku są teraz propozycje, które miałyby być celowanymi propozycjami dla poszczególnych firm i branż, które najbardziej ucierpiały. Taka pomoc może być bardziej efektywna

Piotr Müller

W ocenie rzecznika rządu gabinet Mateusza Morawieckiego chce przede wszystkim pomóc tym przedstawicielom branży turystycznej, którzy ucierpieli najbardziej podczas "zamrożenia" gospodarki z powodu pandemii koronawirusa.

Nie chciałbym tego jednoznacznie rozstrzygać, ale pojawiają się argumenty, które pokazują, że kierowana pomoc do segmentów gospodarki turystycznej, które najbardziej ucierpiały może być bardziej efektywne. To znaczy ta pomoc powinna faktycznie trafić do tych, którzy najbardziej ucierpieli, a nie na przykład do tych, którzy ten czas przeszli lepiej

Piotr Müller

1000 zł na wakacje. Prezydent chce przyspieszenia

Z kolei w czwartek Adam Bielan, europoseł PiS i szef kampanii Dudy, na antenie programu WP.pl był pytany m.in. o kwestię bonu turystycznego 1000 plus.

Zobacz także

Sam byłem wczoraj świadkiem w Pałacu Prezydenckim wieczorem, jak pan prezydent rozmawiał z panią premier (wicepremier, minister rozwoju - przyp. red.) Jadwigą Emilewicz. Dopingował panią premier, bo to ona odpowiada za ten program i dział związany z turystyką w polskim rządzie, do tego, by przyspieszyć prace nad tego rodzaju rozwiązaniami

Adam Bielan

Jak zapewnił, polski rząd zdaje sobie sprawę z problemów, z jakimi boryka się branża turystyczna w Polsce. - Najmocniej odczuli kryzys związany z wirusem i zakazem poruszania się - tłumaczył szef sztabu Andrzeja Dudy.

Do słów Bielana odniósł się kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. W jego ocenie Andrzej Duda nie bierze aktywnego udziału w przygotowaniu strategii rządu na walkę z koronawirusem i jego skutkami.

- Rząd przygotowuje bon turystyczny i nagle prezydent się uaktywnia i chce o tym rozmawiać (...) Prezydent nie podejmuje prawdziwych działań, to wszystko to działania pozorowane - mówił Trzaskowski na antenie WP.pl. 

RadioZET.pl/WP.pl/Radio Plus