Zamknij

Bon turystyczny na wakacje. Na co Polacy wydadzą 1000 plus? [BADANIE]

25.05.2020 10:43
1000 plus na wakacje. Na co wydamy bon turystyczny
fot. Shutterstock/ARIMAG (ilustracyjne)

Bon 1000 złotych na wczasy to nowy pomysł rządu na ratowanie krajowej turystyki i nadszarpniętego przez pandemię koronawirusa budżetu Polaków. Na co wydamy te pieniądze?

1000 plus, czyli bon na wczasy w Polsce to najnowszy pomysł rządu na wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa.

Rząd wyda na nowy program 7 miliardów złotych, jednak liczba pracowników, którzy skorzystają z bonów jest ściśle ograniczona. Kto otrzyma bon i na co będzie można go wydać?

Dla kogo bon turystyczny?

Beneficjentami bonów zostaną osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To nie wszystkie ograniczenia – będzie też próg dochodowy. Pieniędzy nie dostaną ci, których zarobki są wyższe niż kwota przeciętnej pensji tj. 5200 złotych.

Zobacz także

Bon będzie wydawany w postaci karty typu prepaid o wartości 1000 zł, którą będzie można wydać na nocleg lub usługę turystyczną na terenie kraju. 900 zł dołoży budżet państwa, a 100 zł pracodawca. Rozwiązanie ma kosztować ponad 7 mld zł.

Bony turystyczne. Jak Polacy oceniają nowy pomysł rządu?

Tegoroczne wakacje większość Polaków zapewne spędzi w kraju, a część z nich wykorzysta rządowy bon turystyczny. Zdaniem ekspertów portalu Travelist, takie wsparcie sprawi, że więcej Polaków będzie mogło pozwolić sobie na wypoczynek w okresie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W raporcie Travelist czytamy, że z bonu skorzysta nawet 7 mln pracowników. Jak Polacy oceniają ten pomysł? Tylko 10 procent badanych twierdzi, że najnowszy pomysł rządu jest chybiony. 8 na 10 ankietowanych popiera przydzielanie pracownikom bonów turystycznych.

Zobacz także

Wątpliwości Polaków wzbudzają kryteria, których spełnienie będzie uprawniało do skorzystania z bonu. Osoby zatrudnione na śmieciówkach i ci, którzy zarabiają powyżej 5200 złotych brutto nie skorzystają z programu. Zdaniem 40 procent respondentów, wszyscy pracujący Polacy powinni otrzymać taki bon. Z badania wynika również, że co czwarty pytany pracownik nie wie, czy bon będzie mu przysługiwał.

Na co wydamy 1000 plus?

80 procent badanych deklaruje, że wyjedzie w tym roku na urlop. 70 procent pytanych przeznaczy bon turystyczny na wyjazd z rodziną, a 28 procent na wypad weekendowy. Zdecydowana większość, bo aż 74 procent badanych wykorzysta ten bon jednorazowo.

Zobacz także

Ponad połowa badanych zapłaci taką kartą za nocleg w hoteli, zaś 10 procent wykorzysta bon w biurze podróży.

"Widać wyraźnie, że w przeciwieństwie do wyjazdów zagranicznych – których bon turystyczny nie obejmuje – w przypadku turystyki krajowej Polacy zdecydowanie preferują organizację wyjazdu na własną rękę” – czytamy w raporcie.

RadioZET.pl/Travelist.pl