Zamknij

Bon turystyczny. Rząd zapewnia, że nie zrezygnuje z pomysłu

03.06.2020 12:12
Bon turystyczny. Co dalej z 1000 plus na wakacje? Jest stanowisko rządu
fot. Shutterstock/RossHelen (ilustracyjne)

Rząd nadal nie zdecydował, w jakiej formie wesprze branżę turystyczną. Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Polskim Radiem nie zaprzeczył, że forma wsparcia może się zmienić.

Branża turystyczna, która ucierpiała w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa będzie mogła liczyć na rządowe wsparcie.

Zgodnie z pierwotnym założeniem, rząd miał rozdać obywatelom tzw. bony turystyczne, które Polacy mogliby wykorzystać w krajowych hotelach i innych miejscach turystycznych. Wątpliwości co do takiej formy wsparcia jednak przybywa.  

Rzecznik rządu: wsparcie dla turystyki będzie. Co z pracownikami?

Rzecznik rządu pytany w Polskim Radiu o propozycję bonu turystycznego w wysokości 1000 zł, odparł, że trwają analizy dotyczące sposobu pomocy sektorowi turystycznemu.

W ciągu najbliższych kilku dni, może w przyszłym tygodniu taka informacja się pojawi 

- zadeklarował Müller

Nie zaprzeczył, ale też nie potwierdził, czy pomoc dla sektora turystycznego będzie oznaczać przekazanie bonów turystycznych obywatelom. - Jeszcze decyzja nie została podjęta, ale kwestii bonu turystycznego nie wykluczamy - to nie jest opcja, która została przez rząd wycofana - dodał rzecznik rządu.

Zobacz także

Analizujemy, w jaki sposób ta pomoc do branży związanej z turystyką powinna trafić, jaka byłaby najbardziej optymalna, kto powinien być wprost beneficjentem. Ale jedno jest pewne: dodatkowe wsparcie na pewno będzie

- zapewnił Piotr Müller

Kto może otrzymać bon turystyczny?

 1000 plus, czyli bon na wczasy w Polsce to najnowszy pomysł rządu na wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa.

Zobacz także

Rząd wyda na nowy program 7 miliardów złotych, jednak liczba pracowników, którzy skorzystają z bonów jest ściśle ograniczona. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, beneficjentami bonów miałyby zostać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To nie wszystkie ograniczenia – będzie też próg dochodowy. Pieniędzy nie dostaną ci, których zarobki są wyższe niż kwota przeciętnej pensji tj. 5200 złotych.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, bon będzie mógł być przeznaczony na opłacenie noclegu w krajowych obiektach: hotelach, hostelach, ośrodkach wypoczynkowych. Bon sfinansuje też bilety do miejsc o charakterze turystycznym tj. parki rozrywki czy ogrody zoologiczne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Beneficjenci zapłacą bonem także za atrakcje turystyczne i opłacą przewodnika. Lista miejsc, w których można będzie wykorzystać bon nie jest jeszcze zamknięta. Branża outdoorowa zaapelowała do rządu o uwzględnienie jej w projekcie, zatem niewykluczone, że bon wykorzystamy także np. w sklepach sportowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio