Zamknij

1000 plus na wszystkie dzieci? Polski Ład podzielił Polaków [SONDA]

26.05.2021 11:58
1000 plus na dziecko dzieli Polaków
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Polski Ład podzielił Polaków. Kością niezgody okazał się program 1000 plus, z którego nie wszystkie rodziny będą mogły skorzystać.

Polski Ład wprowadził nowe świadczenie na dzieci. Obok 500 plus będzie 1000 plus. Nowe świadczenie będzie jednak limitowane i nie każdy rodzic otrzyma pieniądze.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości polegający na dawaniu jednym i odbieraniu drugim nie przypadł do gustu wszystkim Polakom, co potwierdza sondaż „Super Expressu”.

1000 plus na dziecko. Polacy chcą rozszerzyć program

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice drugiego i kolejnego dziecka pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia otrzymają łącznie 12 tys. zł. na pokrycie kosztów opieki. Beneficjenci będą mogli wybrać, czy chcą pobierać po 1000 zł przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Co istotne, świadczenie będzie wypłacane od 2022 roku, a zatem obejmie te dzieci, które narodzą się po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Jak czytamy w „Super Expressie” wyśrubowane kryteria umożliwiające skorzystanie z programu podzieliły Polaków.  Instytut Badań Pollster na zlecenie dziennika przeprowadził ankietę dotyczącą nowego świadczenia.  Polaków zapytano o to, "czy program powinien objąć już urodzone dzieci, czy dopiero tego, które urodzą się po jego uruchomieniu".

Przynajmniej co trzeci ankietowany uważa, że program powinien działać tak jak 500 plus i obejmować także te dzieci, które już przyszły na świat. Tak wskazało 36 proc. ankietowanych.

17 proc. badanych jest zdania, że 12 tys. powinno trafić do rodziców wyłącznie tych dzieci, które urodzą się po wejściu w życie programu. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania, a także pomysłodawców, skoro celem jest poprawa wskaźników demograficznych, program na zachęcić do powiększania rodziny.  

Jak wynika z badań „Super Expressu”, 36 proc. respondentów w ogóle nie popiera tego programu.

1000 plus na dzieci od 12. do 36. miesiąca życia przyznawane będzie, podobnie jak w przypadku 500 plus, bez względu na dochód. Obsługą świadczenia ma zająć się ZUS, a wniosek można będzie składać wyłącznie przez internet.

RadioZET.pl/”Super Express”