Zamknij

1000 plus na dziecko. Rząd faworyzował małżeństwa, teraz zmienia zdanie

04.08.2021 14:05
Rząd zmienia zasady 1000 plus
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

O tym, czy wypłatę 12 tys. zł w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego podzielić na rok, czy na dwa lata, pierwotnie decydować mogły tylko małżeństwa. Teraz PiS naprawia błędy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy powoli staje się faktem. Projekt ustawy już jest i wszystko wskazuje na to, że doczeka się pierwszej poprawki jeszcze przed przyjęciem aktu przez parlament.

Mowa o dodatkowym świadczeniu na dzieci, które wprowadza Polski Ład. Po wejściu w życie ustawy rodzice będą mogli pobierać ekstra 500 plus przez dwa lata lub 1000 plus przez rok.

1000 plus na dziecko na nowych zasadach

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, co do zasady, będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem projektu, małżeństwa miały decydować, czy świadczenie będzie wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy po 1000 zł przez rok. Pary bez ślubu otrzymywałyby świadczenie w kwocie 500 zł przez dwa lata.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała PAP, że w wyniku prowadzonych konsultacji resort zdecydował się na zmianę tej zasady.

Wsłuchujemy się w głosy rodziców, dlatego oni sami zdecydują, czy z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie. Wszyscy rodzice będą mieli taki wybór 

Marlena Maląg

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., ale zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.

RadioZET.pl/PAP (Karolina Kropiwiec)