Zamknij

1000 plus na dziecko. Nowe świadczenie rodzinne w Polskim Ładzie

15.05.2021 15:48
Polski Ład. 1000 plus. Nowe świadczenie rodzinne
fot. Marek BAZAK/East News

Polityka prorodzinna to jeden z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Podczas sobotniej (15 maja 2021) konwencji PiS, liderzy prawicy zaprezentowali Polski Ład. Jakie zmiany dla polskich rodzin wprowadza nowy dokument?

500 plus to flagowy program społeczny partii rządzącej. Mateusz Morawiecki już w trakcie międzynarodowej konferencji Grupy Wyszehradzkiej pod hasłem „Coalition Pro Familia” zapowiedział jego rozszerzenie. Premier powiedział wówczas, że będzie wzmacniał rolę rodziny w życiu społecznym.

Efekty są widoczne w Polskim Ładzie. Nowy dokument wprowadza przepisy, które będą skutkowały zmianami dla rodzin. Jakie ma im przynieść korzyści?

Polityka prorodzinna rządu. System wsparcia dla rodzin

Nowy Polski Ład został zaprezentowany w sobotę (15 maja 2021) podczas konwencji PiS. Rząd przedstawił szereg zmian w 10 obszarach społecznych i ekonomicznych. Szczególne miejsce w wystąpieniu premiera znalazły kwestie dotyczące polskich rodzin.

Jedną z zaskakujących zmian jest "Rodzinny kapitał opiekuńczy", który ma odciążyć rodziców w opiece nad dziećmi. Wsparcie wyniesie aż 12 tys. zł na dziecko między 12 a 36 miesiącem życia. Dodatek dla polskich rodzin zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent. To rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia

Mateusz Morawiecki, premier RP

Rodzice zdecydują samodzielnie na co przeznaczą pieniądze. Mogą też wybrać formę w jakiej do nich dotrą: po 1 tys. zł co miesiąc przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Polski Ład przewiduje także wsparcie finansowe dla rodzin m.in. w formie dopłaty do mieszkań.

- Mnóstwo jest przypadków, że ktoś ma zdolność kredytową, ale nie stać go na wkład własny. Dlatego państwo sfinansuje wkład własny do 100 tys. zł, do 40 proc. wartości mieszkania. To pomoże szybko kupić mieszkanie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Bony mieszkaniowe to kolejne wsparcie od rządu. Będą przeznaczone dla osób, które "nie mają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu". Na co będzie można przeznaczyć środki? Na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM), od których wynajmowane będzie mieszkanie lub na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Polski Ład. Wsparcie dla rodzin

 • Powszechny i bezpłatny dostęp do badań prenatalnych
 • Darmowa szczepionka przeciwko HPV
 • Rozszerzenie programu Maluch+
 • Zmiany w zakresie wspólnego rozliczania małżonków. Podatnicy będą mogli rozliczyć się razem ze współmałżonkiem już w roku zawarcia małżeństwa, a nie dopiero w roku kolejnym. Ta znaczna korzyść podatkowa będzie wiązać się ze zmniejszeniem dochodów dla sektora finansów publicznych o ok. 100 mln zł
 • Większa elastyczność pracy dla rodziców: gdy rodzice nie będą mieli dostępu do usługi instytucji opiekuńczych, oboje uzyskają większą elastyczność w wykonywanej pracy. Pracodawca będzie zobowiązany zgodzić się na wykorzystanie przynajmniej jednego z trzech instrumentów: a)świadczenia pracy w formie telepracy bądź pracy zdalnej, b) pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub c) przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Wybór instrumentu pozwalającego na uelastycznienie pracy młodych rodziców będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonany w formie porozumienia pracodawcy z pracownikiem.
 • Spersonalizowane wsparcie młodych matek przez urząd pracy: pracownik urzędu pracy (doradca zawodowy) skontaktuje się z młodą mamą, aby zdobyć informacje o jej sytuacji zawodowej oraz planach na przyszłość. Następnie zaoferuje wsparcie w planowaniu dalszej ścieżki kariery
 • Powstanie Centrum Dziecka i Rodziny. CDR-y powstaną z przekształcenia publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Do ich podstawowych zadań będzie należało prowadzenie oceny funkcjonalnej dzieci i osób uczących się, w tym uczniów, słuchaczy, studentów i osób dorosłych w kształceniu ustawicznym.
 • Opracowana zostanie nowa umowa międzynarodowa – konwencja o prawach rodziny.
 • Usprawnienie mediacji sądowych
 • Ochrona dzieci: wprowadzenie kar, które będą odstraszać przed wykorzystywaniem i krzywdzeniem nieletnich - w tym karę bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Wprowadzone zostaną alimenty natychmiastowe ustalone procentowo, zostaną również jasno określone reguły trwania obowiązku alimentacyjnego.
 • Kapitał opiekuńczy: wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców. To w sumie 12 tys. PLN, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Sami też zdecydują, na co spożytkują te środki. W przypadku, gdy kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona.

RadioZET.pl