Zamknij

1000 plus i kryterium dochodowe. Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

24.05.2021 12:49
Marlena Maląg
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

12 000 zł na wydatki związane z wychowaniem dzieci w wieku 12-36 miesięcy wpisano w założenia Polskiego Ładu. Ministra rodziny Marlena Maląg zdradziła nieco szczegółów na temat planowanego świadczenia. Odniosła się między innymi do kwestii kryterium dochodowego.

Polski Ład został tak skonstruowany, żeby ulżyć fiskalnie Polakom z niskimi zarobkami, a rachunek wystawić za to „bogaczom”. Z analiz wylicza, że wyższe podatki w nowym systemie płaciliby już Polacy zarabiające przeciętne wynagrodzenie. Żeby temu zapobiec, wprowadzono specjalną ulgę dla klasy średniej.

W 2022 roku ma pojawić się nowe świadczenie dla rodziców: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ma on przysługiwać na drugie i kolejne dzieci i być wypłacany, gdy będą one w wieku 12-36 miesięcy. Kwotę 12 000 zł można będzie wypłacić w 12 transzach po 1000 zł – stąd nazwa 1000 plus – albo w 24 przelewach po 500 zł. Czy „bogaci” też dostaną te pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Czy będzie kryterium dochodowe?

500 plus jest wypłacane wszystkim rodziców, niezależnie od statusu majątkowego. W praktyce oznacza to, że więcej pieniędzy otrzymują rodziny bogate, niż biedne, gdyż te pierwsze mogą z większym komfortem myśleć o poszerzeniu rodziny.

Od czasu do czasu pojawiają się więc głosy o konieczności wprowadzenia kryterium dochodowego, czyli ustalenia progu zarobków, od którego 500 plus nie będzie już przysługiwać. Obóz rządzący konsekwentnie broni się przed wprowadzenie takiego ograniczenia, ale czy takie samo zdanie będzie miał w przypadku 1000 plus, czyli wpisanego w Polski Ład Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Ministra Marlena Maląg rozwiała wszelkie wątpliwości w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”.

Nie planujemy progu dochodowego. (…) Chodzi o stworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli zapewniony komfort podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomka. Tym bardziej biorąc pod uwagę średni wiek kobiet rodzących w Polsce pierwsze dziecko – ok. 28 lat. Rodzicom jest łatwiej podejmować decyzje prokreacyjne, kiedy wiedzą, że mają ku temu odpowiednie warunki.

Marlena Maląg

Deklaracja ministry Maląg powinna uspokoić rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że słowa szefowej MRiPS zostały już raz błyskawicznie zdementowane. Marlena Maląg potwierdziła wpisaną w Polski Ład zasadę podwajającą do 24 000 zł kwotę wsparcia na drugie i następne dzieci, o ile urodzą się one w odstępie mniej niż 3 lat od poprzedniego.

Wiceministra Barbara Socha już kilka godzin tłumaczyła, że doszło do pomyłki i że dodatkowego bonusu jednak nie będzie, mimo zapisania go w dokumencie przedstawiającym Polski Ład.

RadioZET.pl/PAP/Sieci