Zamknij

1000 plus dla posłów i senatorów na prowadzenie biur

23.01.2020 11:28
1000 plus dla posłów i senatorów na ryczałt
fot. SpandowStockPhoto/Shutterstock, Tupungato/Shutterstock (ilustracyjne)

O tysiąc złotych więcej na prowadzenie swoich biur otrzymali posłowie i senatorowie. O podwyżkach zdecydowali marszałkowie obu izb polskiego parlamentu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Gazeta.pl, zarządzenie o podwyżkach dla parlamentarzystów wspólnie podpisali Elżbieta Witek (PiS) - marszałek Sejmu - oraz Tomasz Grodzki (KO) - marszałek Senatu.

Zgodnie z nim, od 1 stycznia 2020 roku wysokość ryczałtu na prowadzenie biur poselskich, senatorskich i łączonych wyniesie 15,2 tys. zł. To o tysiąc więcej niż dotychczas. 

Ryczałt na pensje, ale nie na partie

Na co parlamentarzyści mogą wydać te pieniądze?

Na przykład na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu.

Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę.

Zobacz także

Podobnie jak na drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura.
Natomiast ryczałt nie może być wydany na finansowanie działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji oraz działalność klubów i kół poselskich i parlamentarnych, a także na finansowanie działalności charytatywnej, sponsorskiej oraz na prowadzenie kampanii wyborczej.

Ostatnia podwyżka wysokości ryczałtu dla posłów i senatorów miała miejsce w 2017 roku. Wówczas również wzrosła o tysiąc złotych do kwoty 14,2 tys. zł.

Według nieoficjalnych szacunków wydatki na biura parlamentarzystów ma wynieść około 7,7 mln zł

Ryczałt to tylko jedna z opcji finansowych, jaka przysługuje posłom i senatorom. Uposażenie parlamentarzystów wynosi 8016,70 zł brutto, a dieta 2505,20 zł brutto. 

Posłowie korzystają także z funduszu świadczeń socjalnych na warunkach analogicznych do każdego większego zakładu pracy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl