Zamknij

Bon turystyczny 1000 zł plus dla wszystkich podatników?

27.05.2020 07:48
1000 na wakacje dla wszystkich podatników? Jest propozycja
fot. Elizaveta Galitckaia/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny 1000 plus powinien przysługiwać wszystkim podatnikom - zaapelował na łamach "Rzeczpospolitej" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Według rządowej propozycji mają z niego skorzystać tylko osoby zatrudnione o prace i zarabiające poniżej 5,2 tys. zł brutto.

1000 zł na wakacje to najnowszy pomysł rządu, aby wesprzeć krajową branżę turystyczną podczas pandemii koronawirusa. Rząd Mateusza Morawieckiego zaproponował przekazanie wszystkim osobom zatrudnionym o umowę o pracę tzw. bonu turystycznego, z którego 100 zł dokłada pracodawca, a 900 zł państwo. Będzie można go wykorzystać na realizację noclegu lub innej usługi turystycznej na terenie kraju.

Limitem uzyskania bonu jest pensja poniżej średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - ok. 5,2 tys. zł brutto. W rezultacie budżet państwa takie rozwiązanie ma kosztować ok. 7 mld zł. Co więcej - 1000 plus nie będzie dostępne dla osób zatrudnionych o umowy cywilnoprawne, co wywołało negatywne komentarze ekspertów.

Bon turystyczny dla wszystkich podatników - apeluje rzecznik MŚP

Adam Abramowicz - rzecznik małych i średnich przedsiębiorców - ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "z drobnymi wyjątkami" nie ma branż, których nie dotyka epidemia koronawirusa. Zdaniem Abramowicza branżą, która może ten rok całkowicie spisać na straty, jest branża turystyczna - w tej części, która dotyczy podróży zagranicznych.

Zobacz także

Wiele biur turystycznych może już powrotu prosperity nie doczekać, zwłaszcza że coraz więcej ludzi unika pośredników w planowaniu wakacji i rezerwuje sobie transport i noclegi na własną rękę

Adam Abramowicz

Jak podkreśla, turystyka też prawdopodobnie bardzo poważnie się zmieni. - Jest to zapewne jakaś szansa dla krajowych usługodawców z tej branży. Głównym klientem w polskich górach czy nad Bałtykiem w dalszym ciągu są nasi rodacy, więc przy braku zagranicznej konkurencji istnieje szansa na to, że branża na brak pracy narzekać nie będzie - podkreślił rzecznik MŚP.

Przypominał jednocześnie, że rząd chce wesprzeć tę branżę tzw. bonem turystycznym. - Uważamy, że taki bon, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki - zaapelował Abramowicz.

Zobacz także

Według Abramowicza po okresie pandemii trzeba będzie wrócić do propozycji zmian mających ułatwić i odbiurokratyzować działalność gospodarczą w Polsce. - Teraz nie ma już wyjścia – bez takich działań powrót na ścieżkę szybkiego rozwoju będzie utrudniony - przekonywał rzecznik MŚP. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita