Zamknij

NBP: sukces operacji transportu 100 ton złota do Polski

25.11.2019 17:42
100 ton złota w Polsce. NBP ogłosiło zakończenie tajnej operacji
fot. NBP

Zakończyła się operacja przerzucenia około 100 ton polskiego z Banku Anglii do kraju - podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dodano, że złoto będzie przechowywane w skarbcu banku centralnego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- Operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji - powiedział Adam Glapiński, prezes banku centralnego.

Trudna operacja

Prezes dodał, że w realizację zadania było zaangażowanych wiele osób reprezentujących Narodowy Bank Polski, Policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską.

Zobacz także

Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne. Wartość sprowadzonego kruszcu to 18,3 miliarda złotych

Adam Glapiński, prezes NBP
Transport 100 ton złota z Anglii do Polski
fot. NBP

Glapiński dodał, że zakupy złota wynikają z wyjątkowo dobrej sytuacji gospodarczej i stałego przyrostu rezerw dewizowych - o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie - 10,5 procent

Adam Glapiński, prezes NBP

Bank centralny na bardzo kosztowanych "zakupach"

Narodowy Bank Polski informował w lipcu tego roku, że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton.

Zobacz także

"25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018. Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu" - podali przedstawiciele banku.

Transport 100 ton złota z Anglii do Polski
fot. NBP

Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery.

"Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br." - przekazano.

Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP