Zamknij

Najbogatsi Polacy według „Wprostu”. Sołowow pierwszy, Lewandowscy w rankingu

17.06.2019 10:15
100 najbogatszych Polaków. Michał Sołowow pierwszy. Lewandowscy debiutują w rankingu
fot. Piotr Tracz/REPORTER/East News

Tygodnik „Wprost” opublikował najnowsze zestawienie 100 najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu z majątkiem wartym 10,8 mld zł utrzymał się Michał Sołowow. W rankingu znalazło się również sportowe małżeństwo Roberta i Anny Lewandowskich oraz koszykarz Marcin Gortat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Wprost” podał, że cała setka najbogatszych uzbierała około 153 mld zł majątku, czyli o 10 mld zł więcej niż rok temu.

Dla porównania – 100 najbogatszych Polaków ma w sumie zaledwie jedną trzecią tego, co posiada Amerykanin Jeff Bezos, czyli najbogatszy człowiek na Ziemi.

Zobacz także

Sołowow znów pierwszy

Drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi (12,1 mld zł). Tygodnik podkreślił, że kontrolowany przez niego chemiczny Synthos, producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit przynoszą co roku setki milionów złotych zysku.

Drugie miejsce, podobnie jak w poprzednich latach, przypadło Zygmuntowi Solorzowi z Polsatu (10,1 mld zł). Ex aequo na trzecim miejscu wylądowali po raz drugi Dominika (7 mld zł) i Sebastian Kulczykowie (7 mld zł).

Pod koniec czerwca ubiegłego roku doszło do ostatecznego podziału spadku po zmarłym w 2015 roku Janie Kulczyku. Jego dzieci, Dominika i Sebastian, odziedziczyli wspólnie ponad 10 mld zł gotówki pochodzącej ze sprzedaży akcji globalnego koncernu piwowarskiego SABMiller.

Tygodnik wskazuje, że na tegorocznej liście jest sporo niespodzianek. Największą z nich, jak czytamy, jest dramatyczny spadek Leszka Czarneckiego, który w zeszłym roku z 1,5 mld zł majątku plasował się na 22. miejscu listy.

W tym roku ledwie się do rankingu załapał. Z niecałymi 400 mln zł znalazł się na przedostatnim miejscu. A jeszcze 11 lat temu twórca Getin Banku był w głównej trójce najbogatszych ludzi w kraju.

Zobacz także

Lewandowscy w setce najbogatszych

W zestawieniu na 88. pozycji znaleźli się też sportowcy Anna i Robert Lewandowscy (450 mln zł). Anna Lewandowska po raz pierwszy pojawiła się na liście najbogatszych kobiet.

Po raz pierwszy w gronie 100 najbogatszych Polaków znalazł się Marcin Gortat, który zajął 97. miejsce (400 mln zł).

„Po tym, jak rok temu zmienił klub z Washington Wizards na Los Angeles Clippers, dostał ponad milion dolarów podwyżki za sezon” – czytamy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika, który listę 100 najbogatszych Polaków publikuje po raz 30.

Pierwszą setkę najbogatszych Polaków zamyka arystokrata Jan Lubomirski–Lanckoroński z 369 mln zł majątku.

Zobacz także

W jaki sposób „Wprost” wyliczył ranking?

Tygodnik tłumaczył, że jeśli osoba z listy „kontroluje pakiet akcji spółki giełdowej, oceniana jest jego wartość na podstawie notowań z początku czerwca tego roku”.

Wartość firm, które nie są notowane na giełdzie, wyceniamy metodą porównawczą. Na podstawie zysków, jakie firma wypracowała w ostatnim roku, i dostępnych sprawozdań finansowych powstaje suma, która potem była konfrontowana z podobnymi wynikami spółek o podobnej kondycji i branży.

Z kolei przy wycenie nieruchomości „Wprost” korzystał z pomocy firm zajmujących się ich obrotem lub sam szacuje ich wartość, biorąc pod uwagę średnie ceny sprzedaży z tego roku. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Wprost/PAP