Zamknij

10 osób zarobiło w pandemii na szczepionki dla całego świata

29.01.2021 13:22
Majątek 10 najbogatszych sfinansowałby światu szczepienia
fot. Nikom nik sunsopa/shutterstock (ilustracyjne)

Mniej miliarderów, więcej pielęgniarek – głosi raport organizacji charytatywnej Oxfam, która zwraca uwagę na pogłębiające się nierówności społeczne.

Bogaci są jeszcze bogatsi, a ci co mieli mało, mają jeszcze mniej. Raport Oxfam „o odbudowie świata po Covid-19”, zwraca uwagę na dysproporcje społeczne w niemalże każdym kraju.

Nierówności są tak duże, że wystarczy zsumować pandemiczne zarobki 10 najbogatszych osób, by sfinansować szczepionki przeciw Covid-19 całemu światu.

Efekt pandemii? Bogaci się bogacą, biedni tracą 

Organizacja Oxfam podaje, że zmniejszenie liczby osób żyjących w ubóstwie do poziomu sprzed kryzysu wywołanego pandemią może zająć ponad dekadę. Tymczasem łączny majątek światowych miliarderów od marca do grudnia 2020 roku wzrósł o 3,9 biliona dolarów. Jak to możliwe?

„Podczas gdy najbogatsze korporacji zbijały kolejne miliony w czasie pandemii, rzesza osób została zepchnięta w nędzę” – piszą autorzy raportu.

Świat, który już przed pandemią cierpiał z powodu nierówności społecznych, obecnie wymaga jeszcze większych starań, by przywrócić równowagę. Oxfam podaje, że od 40 lat niezmiennie jeden procent najbogatszych zarabia ponad dwa razy więcej, niż połowa ludzi na całym świecie.

Żyjemy w świecie, w którym tysiące miliarderów mają tak dużo pieniędzy, że mogliby za nie przeżyć całe życie tysiąc razy 

Oxfam

Tymczasem, jak czytamy w raporcie, ponad połowa ludzkości zmuszana jest pracować za równowartość mniej niż 5,5 dolara dziennie. Osoby te już przed pandemią żyły „na krawędzi”: bez dostępu do opieki medycznej, ochrony socjalnej czy nawet bieżącej wody. Oxfam szacuje, że w wyniku pandemii całkowita liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie mogłaby wzrosnąć o 200–500 mln w 2020 roku.

„Na całym świecie najbogatsi uniknęli finansowych skutków pandemii. Nasz głęboko niesprawiedliwy system gospodarczy umożliwił im zgromadzenie bogactwa w dobie recesji najgłębszej od 90 lat, podczas gdy setki milionów ludzi straciło pracę, zmagało się z nędzą i głodem” - czytamy w raporcie.

W części „wirus nierówności w liczbach” czytamy, że w dobie pandemii majątek 10 najbogatszych ludzi zwiększył się o 540 miliardów dolarów. Tyle zarobili łącznie m.in. Jeff Bezos, Elon Musk, Bernard Arnault, Bill Gates i Mark Zuckerberg.

Jak wynika z raportu, ta suma wystarczyłaby, aby uchronić wszystkich ludzi na świecie przed popadnięciem w ubóstwo w wyniku pandemii i zapłacić za szczepionkę przeciw Covid-19 dla każdego.

Receptą na kryzys nierówności zdaniem organizacji jest wzrost podatków dla najbogatszych. „Koronakryzys musi być znakiem ostrzegawczym, że opodatkowanie bogatych osób i korporacji jest niezbędne” – czytamy.

RadioZET.pl/Oxfam/PAP