Zamknij

Rekordowe wpływy z 1 procenta podatku. Organizacje dostały setki milionów złotych

01.10.2019 15:05
rekordowe wpływy z 1 procenta PIT
fot. Shutterstock/Cozine (ilustracyjne)

Rozliczenie ze skarbówką za 2018 rok pokazało hojność Polaków. Prawie każdy podatnik przekazał jeden procent podatku wybranej organizacji. Uzbierała się spora suma.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polacy przekazali ponad 874 miliony złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego. To, jak podaje resort finansów, o 110,5 miliona więcej niż w poprzednim roku. W rozliczeniu za 2017 rok Polacy oddali fundacjom i stowarzyszeniom 763,9 miliona złotych z PIT.

Z możliwości przekazania 1 procenta podatku na organizacje pożytku publicznego skorzystało 14,5 miliona Polaków. To o prawie pół miliona więcej niż w ubiegłym roku. Średnio 1 procent podatku stanowił kwotę około 60 złotych.

Zobacz także

Część podatku na rzecz organizacji dobroczynnych przekazali podatnicy rozliczających się według skali podatkowej, liniowcy a także ryczałtowcy. Największą liczbę podatników, którzy przekazali 1 procent podatku na rzecz OPP odnotowały urzędy skarbowe w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i w Katowicach.

W tym roku nie tylko namawialiśmy, ale również ułatwiliśmy Polakom rozliczenie podatków, w tym przekazanie 1 procenta  poprzez usługę Twój e-PIT. Korzystając z niej oraz tradycyjnych sposobów rozliczeń, Polacy przekazali na rzecz OPP prawie 875 mln zł 

- powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Tylko w stolicy podatnicy przekazali stowarzyszeniom i fundacjom 195 milionów złotych. Tuż za Warszawą, kwotę 104 milionów złotych z 1 procenta PIT odnotowała skarbówka w Katowicach.

Najhojniej obdarowana została Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, której podatnicy przekazali ponad 185 milionów złotych. Na liście obdarowanych znalazła się też organizacja Avalon- Bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym z wpływami równymi 47 milionów złotych. Fundacja „Słoneczko” wspierająca dzieci niepełnosprawne otrzymała 42 miliony złotych.  Czwarta na liście z kwotą przekraczającą 14 milionów złotych jest fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zdecydowana większość obdarowanych organizacji wspiera najmłodszych i seniorów. Na liście znalazły się też organizacje walczące o prawa zwierząt.

Jak przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji?

Bez względu na to, czy podatnicy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem programu Twój e-PIT, samodzielnie w sposób elektroniczny, czy tradycyjnie – w urzędzie, mają możliwość przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Mogą to zrobić samozatrudnieni, pracownicy, a także emeryci i renciści.

Zobacz także

W formularzu podatnik może wskazać fundację, której chce przekazać 1 procent podatku. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Taki wykaz prowadzi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

Zobacz także

Jeśli podatnik korzysta z opcji „samowypełniającego się” formularza Twój e-PIT, skarbówka wykorzysta jego dane z poprzednich lat. W każdej chwili może jednak zalogować się na Twój e-PIT i zmienić lub oddać organizację.

 RadioZET.pl