Zamknij

PIT za 2019 rok. Jak przekazać 1 procent podatku?

28.02.2020 12:19
1 procent w PIT za 2019 rok
fot. Shutterstock/Monster Ztudio (ilustracyjne)

W rocznym rozliczeniu PIT podatnicy mają prawo przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji dobroczynnej. Jak to zrobić?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bez względu na to, czy podatnicy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem programu Twój e-PIT, samodzielnie w sposób elektroniczny, czy tradycyjnie – w urzędzie, mają możliwość przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Mogą to zrobić samozatrudnieni, pracownicy, a także emeryci i renciści.

W formularzu podatnik może wskazać fundację, której chce przekazać 1 procent podatku. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Taki wykaz prowadzi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

Zobacz także

Jeśli podatnik korzysta z usługi Twój e-PIT, dane z ubiegłorocznego rozliczenia automatycznie znajdzie we wstępnie wypełnionej deklaracji. W każdej chwili może jednak zmienić beneficjenta wybierając opcję „zmieniam organizację”. Wówczas może wpisać numer KRS wybranej organizacji. Może także dodać lub zmienić cel szczegółowy, na który przekazany zostanie 1 procent.

Jeśli podatnik po raz pierwszy loguje się do platformy Twój e-PIT powinien wybrać z listy numer KRS danej organizacji dobroczynnej, wskazać ewentualny cel szczegółowy i zatwierdzić zgodę na przekazanie 1 procenta z PIT.

Zobacz także

W ubiegłorocznym rozliczeniu za 2018 rok podatnicy przekazali na cele dobroczynne łącznie 874 mln złotych. Największe kwoty rozliczono w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie – wynika z danych resortu finansów.

Z możliwości przekazania 1 procenta podatku na organizacje pożytku publicznego skorzystało 14,5 miliona Polaków. 

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl