Zamknij

Skarbówka odrzuciła 400 tys. wniosków o przekazanie 1 proc. PIT

19.01.2021 16:03
Wnioski o przekazanie 1 proc. PIT odrzucane. Dlaczego?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Dlaczego osoby potrzebujące nie otrzymują przekazanego im 1 proc. podatku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co blokuje skarbówkę w przekazaniu pieniędzy podatników organizacjom dobroczynnym.

PIT za 2019 rok przyniósł organizacjom pożytku publicznego prawie 900 mln złotych. Każdy podatnik może przekazać 1 proc. podatku na cele charytatywne.

Jest jednak haczyk. Aby pieniądze trafiły do wybranych organizacji, należy spełnić kilka warunków. W 2020 roku skarbówka zablokowała blisko 400 tysięcy wniosków o przekazanie pieniędzy potrzebującym.

1 proc. PIT nie zawsze trafia do potrzebujących

Senator Krzysztof Brejza zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego środki z 1 proc. PIT nie zawsze trafiają do potrzebujących. Polityk informuje o opóźnieniach i blokadzie przekazywania środków do fundacji i stowarzyszeń. W interwencji senatorskiej pisze o sygnałach od rodziców dzieci niepełnosprawnych czekających na wsparcie.

- 400 tysięcy wniosków o przekazanie 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego zostało negatywnie zweryfikowanych przez skarbówkę. To dane ujawnione przez Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interwencję ws. blokady przekazywania środków z 1 proc. na rzecz OPP – napisał na Twitterze polityk.

Dlaczego osoby potrzebujące nie otrzymują przekazanego im 1 proc. podatku?” – pyta parlamentarzysta. Brejza dodał, że zablokowanie takiego transferu środków w wielu przypadkach prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia lub nawet stanu zagrożenia życia niepełnosprawnych.

Anna Chałupa, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, podsumowała rozliczenia za 2019 rok. W ubiegłym roku urzędy skarbowe negatywnie rozpatrzyły prawie 400 tysięcy wniosków o przekazanie 1 proc. PIT. „W każdym przypadku wystąpiły przesłanki skutkujące koniecznością zaniechania dystrybucji 1 proc. PIT” – pisze Anna Chałupa.

Co spowalnia lub blokuje procedurę przekazania środków z 1 proc. PIT potrzebującym? Jednym z warunków przekazania przez skarbówkę pieniędzy fundacjom lub stowarzyszeniom jest uiszczenie przez podatnika daniny w pełnej wysokości. Anna Chałupa przypomniała, że podatnik musi opłacić należności skarbówce najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy na koncie podatnika widnieje niedopłata np. w efekcie przekroczenie pierwszego progu podatkowego.

W odpowiedzi na interwencję senatorską czytamy, że uiszczenie tego podatku po terminie uniemożliwia przekazanie potrzebującym 1 proc. PIT. Ważne jest też, by dana organizacja wskazana przez podatnika widniała w wykazie Organizacji Pożytku Publicznego, prowadzonego przez resort finansów.

1 procent podatku dochodowego od osób fizycznych w 2020 roku zasilił konta organizacji dobroczynnych na kwotę blisko 900 mln złotych. Jak będzie w tym roku? Niższy zarobki Polaków w pandemicznym 2020 roku, fala zwolnień i obniżek pensji w konsekwencji mogą przełożyć się na niższe wpływy podatkowe, w tym skromniejsze przelewy w ramach 1 proc. PIT dla organizacji dobroczynnych.

Jak przekazać 1 procent podatku na OPP?

Bez względu na to, czy podatnicy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem programu Twój e-PIT, samodzielnie w sposób elektroniczny, czy tradycyjnie – w urzędzie, mają możliwość przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. 

W formularzu podatnik może wskazać fundację, której chce przekazać 1 procent podatku. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

RadioZET.pl