Zamknij

1,95 mld zł na TVP i Polskie Radio przemycone w budżecie 2021

26.11.2020 20:48
Jacek Kurski
fot. Piotr Molecki/East News

TVP i Polskie Radio po raz kolejny otrzymają dofinansowanie w wysokości 1,95 mld zł. W przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem kwota została wpisana bezpośrednio do budżetu państwa na 2021 rok.

TVP, biorąc pod uwagę wielkość otrzymywanego wsparcia publicznego, to dla rządzących najważniejsza spółka w Polsce. Państwowa telewizja otrzymała bowiem więcej pieniędzy z budżetu, niż górnictwo i koleje.

W samym 2020 roku TVP została dofinansowana kwotą 1,71 mld zł, Polskie Radio otrzymało 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne 119,3 mln zł. Decyzja o przeznaczeniu rekompensaty na państwowe media wywołały polityczną burzę: opozycja proponowała, żeby kwotę tę przeznaczyć na wsparcie onkologii, a po zwycięskim dla PiS głosowaniu posłanka Joanna Lichocka pokazała oponentom środkowy palec.

Rekompensata dla TVP wpisana do budżetu państwa. „Żeby Duda nie mógł Kurskiemu zawetować”

Zapis o przeznaczeniu 1,95 mld zł dla państwowych mediów znalazł się w pkt 4 art. 8 rządowego projektu ustawy budżetowej na 2021 rok, którym zajmowała się Komisja Finansów Publicznych.

(…) upoważnia się Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień.

ustawa budżetowa na 2021 rok

Podobnie jak wcześniej, wsparcie ma być udzielone w postaci obligacji Skarbu Państwa, które po przekazaniu zostaną od razu wykupione. Według specjalistów to sztuczka księgowa, żeby nie oficjalnie nie trzeba było wykazywać wydatków ze strony budżetu i powiększać i tak już ogromnego deficytu.

Zobacz także

W projekcie zawarto zapis, że wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na rekompensatę dla państwowych mediów nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i nie może być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej.

Zobacz także

W decyzji o zapewnieniu rekompensaty wprost w zapisach budżetu państwa, a nie w odrębnej ustawie jak do tej pory, komentatorzy doszukują się także zabezpieczenia przed ewentualnym wetem ze strony Andrzeja Dudy.

Prezydent zgodził się w 2020 roku na podpisanie rekompensaty w zamian za dymisję Jacka Kurskiego z fotela prezesa państwowej telewizji. Polityk błyskawicznie po złożeniu rezygnacji został doradcą zarządu, by po pół roku wrócić na opuszczone z powodu Andrzeja Dudy stanowisko.

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/Gazeta Wyborcza