Zamknij

Lockdown uderzył w lotnictwo. Czy PLL LOT przetrwa?

09.02.2021 17:33
Rząd uratuje Polskie Linie Lotnicze LOT
fot. Jakub Kaminski/East News

Lockdown uderzył w lotnictwo, ale rząd zadba o Polskie Linie Lotnicze LOT. Państwo będzie zaangażowane w ratowanie narodowych linii, które przez pandemię znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Lockdown pogrąża wiele sektorów gospodarki. Przedstawiciele branży gastronomicznej, turystycznej, hotelarskiej czy kulturalnej odnotowują pogłębiające się straty.

Podobnie jest w przypadku lotnictwa. Reżim sanitarny, konieczność zachowania dystansu społecznego oraz obostrzenia związane z zakazem lub ograniczeniem przemieszczania sprawiły, że LOT znalazł się w podbramkowej sytuacji.

Lockdown. Rząd pomoże PLL LOT

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla narodowego przewoźnika.

Państwo polskie, poprzez Polski FunduszRozwoju i montaż linii finansowo-kredytowych pod wsparcie dla LOT-u, będzie partycypowało w ratowaniu tych linii lotniczych, które są naszą chlubą

Mateusz Morawiecki, Premier RP

Szef rządu podkreślił, że sektor lotniczy jest jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię. Dodał także, że polskie linie lotnicze borykają się z ogromnymi kłopotami, tak jak wszystkie inne linie lotnicze na świecie.

Pomoc dla LOT-u

Przypominamy, że nie jest to pierwsza rządowa pomoc dla lotnictwa. Na początku lutego ogłoszono przekazanie 70 mln zł wsparcia dla tego sektora w ramach tarczy antykryzysowej.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że obecnie wszystkie obszary związane z lotnictwem są objęte szczególną analizą, a kierownictwo PLL LOT jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Środki z UE dla PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały w grudniu 2020 roku pozytywną decyzję o wsparciu płynącym z dwóch polskich środków pomocy zatwierdzonych przez Komisję Europejską na łączną kwotę 650 mln euro (ok. 2,9 mld zł).

Pierwszy środek pomocy to pożyczka subsydiowana na kwotę 400 mln euro (ok. 1,8 mld zł). A drugi to zastrzyk kapitałowy na kwotę 250 mln euro (ok. 1,1 mld zł).

Większość z tych środków LOT spłaci wraz z odsetkami w ciągu 6 lat.

RadioZET.pl/PAP