Tobiszowski z ME: Pracujemy nad nowoczesnym układem zbiorowym dla PGG

04.12.2017 09:44

Rozpoczęto przygotowania do zawarcia "nowoczesnego" układu zbiorowego pracy dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG), poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Tobiszowski z ME: Pracujemy nad nowoczesnym układem zbiorowym dla PGG fot. PAP Foto

W skrócie

Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej.

Rozpoczęto przygotowania do zawarcia "nowoczesnego" układu zbiorowego pracy dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG), poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Rozpoczęliśmy przygotowania i rozmowy ze stroną społeczną nad nowoczesnym układem zbiorowym pracy. Chcemy, by Polska Grupa Górnicza była nowocześnie zarządzana" - powiedział Tobiszowski w rozmowie z Polskim Radiem Katowice.

Podkreślił, że najważniejsze wyzwania to stabilność i bezpieczeństwo pracy.

"Z drugiej strony, musimy budować elastyczność w zarządzaniu, żeby - jak pojawi się dekoniunktura - móc odpowiednie decyzje podejmować bez szkody dla pracowników i przejść suchą nogą przez trudny okres" - dodał wiceminister.

Wskazał, że w w grudniu odbędzie się w Katowicach międzynarodowa konferencja, na której eksperci będą dyskutować, jak powinien wyglądać nowoczesny układ zbiorowy pracy.

"Bardzo bym chciał, żeby w sektorze węgla kamiennego urodził się dokument, którego nie ma w polskiej gospodarce i stał się pewnym wzorcem" - podsumował Tobiszowski.

Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach.

Oceń