Solaris dostarczy do Brukseli 25 autobusów elektrycznych za ok. 21 mln euro

22.12.2017 22:14

Solaris Bus & Coach wygrał kontrakt na dostawę 25 przegubowych autobusów elektrycznych Urbino 18 electric do Brukseli za kwotę ponad 21 mln euro, podał producent.

Solaris dostarczy do Brukseli 25 autobusów elektrycznych za ok. 21 mln euro fot. Solaris Bus & Coach

"To największe w dotychczasowej historii sprzedaży jednorazowe zamówienie na pojazdy bezemisyjne. Osiemnastometrowe ekologiczne pojazdy wyjadą na ulice europejskiej stolicy w pierwszej połowie 2019 roku. [...] Zamówienie stołecznego przewoźnika STIB Bruksela jest największym jednorazowym zleceniem na elektryczne autobusy produkowane w Bolechowie" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z zapisami zamówienia, Solaris jest odpowiedzialny za dostarczenie i instalację całego systemu ładowania. Zlecenie zostanie zrealizowane we współpracy z firmą Schaltbau Refurbishment GmbH. Oznacza to, że bezemisyjne autobusy zostaną dostarczone wraz z pełną infrastrukturą, obejmującą zarówno 2 ładowarki w zajezdni, jak i 2 w centrum miasta oraz zasilające je stacje transformatorowe SN/NN.

Umożliwi to regularne ładowanie pojazdów podczas jazdy na ich stałych trasach. Dodatkowo zajezdnia przewoźnika zostanie uzupełniona o 24 pantografowe stacje ładowania, zasilane z nowej stacji transformatorowej SN/NN, do uzupełniania energii podczas ładowania nocnego, podano także.

"To nie pierwsze zamówienie brukselskiego przewoźnika - w sierpniu tego roku Solaris Bus & Coach podpisał z STIB umowę ramową, która zakłada dostawę siedmiu sztuk autobusów bateryjnych Urbino 8,9 LE z możliwością rozszerzenia o kolejne pojazdy" - przypomniano.

Zgodnie z zapowiedzią brukselskiego ministra transportu Pascala Smet, przewoźnik zakłada elektryfikację całej floty autobusowej do 2030 roku, czytamy dalej.

Nowe Urbino 18 electric z powodzeniem jeździ już w Krakowie (wraz z dostawą 20 autobusów bateryjnych dla MPK Kraków w sierpniu tego roku), Jaworznie (w którym jeździ już 9 sztuk) oraz - testowo - w warszawskim MZA. Już niedługo trafi także na zagraniczny rynek, bowiem w produkcji znajdują się 3 pojazdy dla TMB Barcelona, wylicza Solaris.

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 15 000 pojazdów.

(ISBnews)/RM

Oceń