Pakiet dla średnich miast

11.01.2018 12:05

Limanowa i Nowy Sącz podpisały umowy na inwestycje samorządowe w ramach "Pakietu dla średnich miast". Są to pierwsze dwie umowy w ramach programu Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS), zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Ich łączna wartość to 50 mln zł.

Pakiet dla średnich miast fot. East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Limanowa i Nowy Sącz podjęły pionierską decyzję o podpisaniu umów inwestycyjnych, które przyniosą korzyści każdej ze stron - powiedział Kwieciński podczas konferencji PFR "Pakiet dla miast średnich".

- Jesteśmy przekonani - i jest to celem, by 2018 był rokiem wyraźnego przyspieszenia inwestycji samorządowych również po to, by polska gospodarka przyspieszała dzięki inwestycjom. […] Wspólnie z PFR będziemy działali na rzecz przyspieszenia inwestycji również prywatnych w tym roku. Ten rok 2018 będzie rokiem inwestycji w polskiej gospodarce - dodał.

PFR poinformował, że podpisano już 20 listów intencyjnych, a łączna wartość inwestycji może sięgnąć ok. 1 mld zł. Maksymalna wartość pojedynczej inwestycji w ramach FIS to 120 mln zł, a jej okres trwania - do 20 lat.

- Jestem przekonany, że nasza oferta przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji.

Za inwestycje kapitałowe FIS w spółki samorządowe odpowiada Departament Inwestycji Samorządowych (DIS), który jest komórką PFR.

Jak informował wcześniej resort rozwoju, w ramach FIS istnieje możliwość uzyskania wsparcia dla inwestycji w całości finansowanych ze środków krajowych lub zdobycia kapitału na wkład własny dla projektów finansowanych ze środków unijnych. Oferowane obszary wsparcia to np.: sektor wodno- kanalizacyjny, gospodarka odpadami, dostarczanie energii oraz gazu, infrastruktura społeczna, rewitalizacja, transport zbiorowy czy ochrona zdrowia.

Pakiet dla średnich miast to jeden z projektów strategicznych realizujących "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (SOR). Pakiet dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich - w tej chwili jest to 255 miejscowości w całej Polsce.

ISBnews/OP

Oceń