Zamknij

Fort Trump. Porozumienie może zostać podpisane już w czerwcu

Piotr Drabik
30.05.2019 09:28
Fort Trump. Porozumienie może zostać podpisane już w czerwcu
fot. Laski Diffusion/East News

Prezydenci Polski i USA podpiszą porozumienie o stałej obecności amerykańskich wojsk nad Wisłą. Według „Rzeczpospolitej” stanie się to już podczas czerwcowej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Fort Trump, jak potocznie nazywana jest koncepcja stałej bazy amerykańskich wojsk w Polsce, był negocjowany przez ostatnie miesiące pomiędzy władzami USA i Polski.

Jak podała „Rzeczpospolita”, początkowo planowane było podpisanie porozumienia w tej sprawie we wrześniu tego roku, podczas planowanej wizyty Donalda Trumpa w Polsce przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Zobacz także

Biały Dom przyspiesza rozmowy w sprawie Fort Trump

Jednak negocjacje nabrały rozpędu i już w przyszłym miesiącu przywódcy obu krajów mają przypieczętować powstanie Fortu Trump.  

 Nastąpiło przyspieszenie rozmów dotyczących Fortu Trump. Negocjacje prowadzą MON i Pentagon, ale inicjatywa polityczna i ostateczne rozstrzygnięcie zależeć będą od decyzji prezydentów. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że zamknięcie tych rokowań nastąpi już podczas wizyty Andrzeja Dudy 12 czerwca w Waszyngtonie, a nie, jak pierwotnie spekulowano, we wrześniu – powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, cytowany przez dziennik.

Zobacz także

Zdaniem „Rzeczpospolitej” przełom w negocjacjach to inicjatywa strony amerykańskiej. Administracja Donalda Trumpa miała porozumieć się ze stroną polską co do liczebności bazy, jak i jej finansowania. Ustalono również, jaką część do inwestycji dołoży rząd w Warszawie. 

To będzie deklaracja najwyższej formalnej rangi. Określi model zwiększonej obecności wojskowej USA w naszym kraju, który potem trzeba będzie szczegółowo przygotować na poziomie operacyjnym i technicznym – dodał Szczerski. 

Stała amerykańska baza wojskowa w Polsce będzie również w najbliższych dniach tematem rozmów Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD