Mercedes pomału staje się chiński

24.02.2018 16:14

Chińska spółka samochodowa Geely stała się największym pojedynczym akcjonariuszem niemieckiego koncernu Daimler, dysponując 9,7 proc. jego akcji - poinformowała w piątek agencja dpa, powołując się na komunikat Daimlera na temat praw głosowania.

Mercedes fot. Moss/Unsplash

W skrócie

Daimler AG – niemiecki producent samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Prowadzi prace rozwojowe, produkuje i sprzedaje pojazdy m.im. Mercedes-Benz (włącznie z Mercedes-AMG), Smart, Maybach.

Według agencji Bloomberg, Geely nabyła w ubiegłych tygodniach akcje Daimlera za łącznie blisko 7,5 mld euro. Do tej pory największym udziałowcem tego cechującego się rozdrobnionym akcjonariatem koncernu był państwowy fundusz inwestycyjny Kuwejtu z 6,8 proc. akcji.

Do Geely należy już między innymi szwedzki producent samochodów osobowych Volvo Cars. Pod koniec ubiegłego roku podano, że chińska spółka stała się także największym udziałowcem wytwarzającej ciężarówki odrębnej firmy Volvo Trucks, nabywając od szwedzkiego inwestora finansowego Cevian cały jego pakiet 8,2 proc. akcji oraz 15,6 proc. praw głosowania.

PAP/RM

Oceń