Dom zbudowany w technologii druku 3D. Szykuje się rewolucja w budownictwie

06.07.2018 13:34

Dom zbudowany w technologii druku 3D we francuskiej miejscowości Nantes został zasiedlony - podał w piątek serwis BBC. Do budynku o powierzchni 95 metrów kw. wprowadziła się pięcioosobowa rodzina.

drukarka 3D buduje dom fot. East News

Ile można zaoszczędzić drukując dom?

Wydrukowanie domu zajęło 54 godziny. Dalsze prace budowlane, polegające na wstawieniu okien, drzwi i położeniu dachu zajęły kolejne cztery miesiące. Koszt przedsięwzięcia to blisko 200 tys. euro, co - jak podkreśla serwis - jest kwotą o 20 proc. niższą niż ta, którą pochłonęłaby podobna konstrukcja wzniesiona tradycyjnymi metodami.

Budynek zaprojektowali i stworzyli naukowcy z uniwersytetu w Nantes pod kierownictwem profesora Benoit Fureta, a jego szkielet i ściany wykonał robot-drukarka BatiPrint3D. Robot użył specjalnych materiałów polimerowych, by zaizolować i ocieplić konstrukcję, której puste przestrzenie wypełniono następnie cementem.

Budynek o falistej formie i powierzchni 95 metrów kw. ma pięć sypialni i dużą przestrzeń centralną. Powstał przy współpracy m.in. z urzędem miasta.

Jak powiedział cytowany przez BBC Francky Trichet, odpowiedzialny w magistracie za kwestie technologiczne i innowacje, celem realizacji przedsięwzięcia było sprawdzenie, czy tego typu rozwiązania mają szansę przyjąć się w budownictwie i stanowić podstawę budownictwa komunalnego.

Zdaniem Tricheta projekt - zachwieje podstawami branży budowlanej. Od dwóch tysięcy lat proces budowlany opierał się na niezmiennym schemacie. Chcieliśmy z tym zerwać - powiedział.

Źródło: United News International

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Dom wzniesiono w ubogiej dzielnicy położonej w północnej części Nantes, częściowo z funduszy miejskich.

Wprowadzili się do niego Nordine i Nouria Ramdani z trójką dzieci.

Zagłosuj

Czy chciałbyś/abyś zamieszkać w domu zbudowanym w technologii druku 3D?

BBC/PAP/Magdalena Jarco/OP

Oceń