Oceń
Spółka cywilna jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele osób uważa, że bardzo łatwo ją założyć, ale co dalej?
Spółka cywilna jest jedną z tych spółek, które niezwykle łatwo założyć. Mimo wszystko, jeśli decydujesz się na założenie spółki, to powinieneś myśleć przyszłościowo. Zastanów się, czy wiesz, czym jest spółka cywilna, kto może ją założyć, jak prowadzi się jej księgowość oraz dowiedz się, czy w razie niepowodzenia będzie można ją usunąć. Zebraliśmy wiele ważnych informacji, dzięki którym zrozumiesz, czym jest spółka cywilna!
Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć? Podpowiadamy
Czym jest spółka cywilna?
O spółce cywilnej mówi się jako o najprostszej i najbardziej przyjaznej spółce do prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z tego, że trzeba wypełnić naprawdę niewiele formalności, żeby ją założyć, a następnie prowadzić.
Spółka cywilna jest reprezentowana przez wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw w danym zakresie. Gdy wspólnikami spółki są osoby fizyczne, nazwa spółki cywilnej powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska wszystkich wspólników wraz z dodaniem nazwy „spółka cywilna".
Zasady funkcjonowania spółki cywilnej zostały określone przez przepisy zawarte w kodeksie cywilnym. To właśnie w kodeksie jest napisane, że każdy ze wspólników ma prawo do prowadzenia spraw dotyczących bieżącego funkcjonowania spółki. Wspólnik ma prawo jednak sprzeciwić się decyzjom podejmowanym przez innego wspólnika.
Spółka cywilna nie jest podmiotem prawnym, a umową zawartą między wspólnikami. W określeniu spółki cywilnej używa się skrótu – s.c.
Przy jej zakładaniu nie jest konieczna rejestracja w KRS. Spółce nie przysługuje status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są wyłącznie wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Do założenia spółki nie jest wymagany kapitał.
Zobacz także: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? [PORADNIK]
Spółka cywilna - umowa
Osoby, które myślą o założeniu spółki cywilnej na pewno interesuje wszystko, co jest związane z umową. Okazuje się, że może ona mieć niewiele treści, którą można ograniczyć do trzech rzeczy – strony umowy, celu gospodarczego prowadzonej spółki oraz jej działań.
Ze względu na to, że w życiu różnie bywa, warto zabezpieczyć się na przyszłość i dokładnie uregulować stosunki między wspólnikami spółki cywilnej.
Co powinno się znaleźć w umowie spółki cywilnej?
- Zasady podziału zysku i pokrycia strat,
- procedury wyjścia ze spółki,
- wkład pracy wspólników w spółce,
- zasady podziału majątku w razie rozwiązania spółki,
- zakaz konkurencji między wspólnikami.
Żeby powstała spółka cywilna, potrzebne są dwie osoby, które stają się wspólnikami.
Zobacz także: B2B - co to jest i jakiej branży dotyczy? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jak zarejestrować spółkę cywilną?
Wspólnicy muszą zarejestrować spółkę cywilną. Podobnie jak każda inna spółka, musi ona widnieć oficjalnie w wielu instytucjach.
O czym należy pamiętać przy jej zakładaniu?
- Wspólnicy muszą zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- wspólnicy muszą zawrzeć umowę,
- wspólnicy muszą zgłosić spółkę do Głównego Urzędu Statystycznego, dzięki czemu otrzymają numer REGON,
- wspólnicy muszą zgłosić spółkę do urzędu skarbowego, wtedy otrzymają numer NIP. Mają na to 14 dni od daty zawarcia umowy spółki.
Warto też wiedzieć, że majątek spółki cywilnej jest majątkiem wspólnym wspólników.
Zobacz także: Czy wiesz, jakie podatki płacisz? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Spółka cywilna - podatki
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatek (PIT lub CIT w zależności, jaki podmiot jest wspólnikiem) płaci oddzielnie każdy ze wspólników od dochodu osiągniętego ze spółki.
Spółka cywilna - księgowość
Spółka cywilna może rozliczać się wg książki przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub prowadzić pełną księgowość. Dopiero gdy przychody netto spółki przekroczą 2 miliony euro, to będzie ona zobowiązana przejść na pełną księgowość.
Zobacz także: Czym jest spółka partnerska i kto może ją założyć? Wszystko, co musisz wiedzieć
Zalety i wady spółki cywilnej
Jak wspomnieliśmy, zanim zdecydujesz się na założenie spółki cywilnej, to warto pomyśleć o jej wadach i zaletach.
Zalety to między innymi:
- niskie koszty założenia spółki u utrzymania,
- łatwość założenia spółki,
- opodatkowanie spółki.
Wady to między innymi:
- brak podmiotowości prawnej,
- wspólnicy odpowiadają za wszystkie długi spółki.
Zobacz także: Czym jest spółka komandytowa i kto może ją założyć? Wszystko, co musisz wiedzieć
Oceń artykuł

