Zamknij

Na odśnieżaniu można zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych dziennie

Piotr Drabik
11.01.2019 14:19
Zima. Na odśnieżaniu firmy mogą zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych dziennie
fot. Adam STASKIEWICZ/East News (ilustracyjne)

Intensywne opady śniegu dla jednej branży oznaczają ogromne zyski. Nawet kilkaset złotych dziennie mogą zarobić firmy zajmujące się odśnieżaniem. W sezonie brakuje rąk do pracy, a obowiązek usuwania śniegu na zarządców i właścicieli nieruchomości nakłada prawo. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podczas tegorocznej zimy firmy zajmujące się odśnieżaniem nie narzekają na brak pracy.

– Telefony od rana się urywają i takie zlecenia też staramy się realizować. Aktualnie w terenie mamy około 150 osób – powiedział Piotr Możwiło z firmy Prospect Group z Jastrzębia-Zdroju, cytowany przez portal slaskibiznes.pl.

Zobacz także

Wysokie zarobki za odśnieżanie

Dodał, że wielu właścicieli nieruchomości zwleka do ostatniej chwili z zamówieniem odśnieżania.

– W przypadku firm, z którymi mamy podpisane umowy, umowa obejmuje też 24-godzinny monitoring z naszej strony, więc to my czuwamy, natomiast w przypadku firm, z którymi nie mamy umowy, to faktycznie zwykle jest to działanie na ostatnią chwilę. W momencie, kiedy widzą, że konkurencja odśnieża, to oni też zabiegają o tę usługę – podkreślił Możwiło. 

Za usunięcie białego puchu z jednego metra kwadratowego powierzchni firmy zgarniają od 2,5 do nawet 4 złotych w przypadku skomplikowanych konstrukcji.

Portal podkreśla, że obiekty wielkopowierzchniowe, jak supermarkety, mogą liczyć na upust wysokości 10-20 groszy na metrze kwadratowym. Okazuje się, że jedna z większych firm w branży może odśnieżyć 120 tysięcy metrów kwadratowych dziennie. 

Oznacza to, że przy najniższej stawce – 2,5 zł za metr kwadratowy odśnieżania – dziennie można zarobić 300 tys. zł. Natomiast przy przyjęciu najwyższych w branży cen – 4 zł za metr kwadratowy – przedsiębiorcy mogą otrzymać 480 tys. zł za odśnieżanie.

Zobacz także

Kary za brak odśnieżania

Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.

„Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny” – zwrócił uwagę resort.

Wskazano, że „właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem”, ale może zostać również objęty zakazem użytkowania obiektu.

Najtragiczniejszym zdarzeniem, gdy zalegający śnieg spowodował katastrofę budowlaną, było zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) w 2006 roku. W pawilonie odbywały się wówczas międzynarodowe targi gołębi pocztowych. Zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych.

RadioZET.pl/slaskibiznes.pl/PAP/PTD