Zamknij

Zatory płatnicze zmorą polskich firm

Rafał Mandes
01.12.2017 20:32
Zatory płatnicze zmorą polskich firm
fot. Helloquence/Unsplash

7 na 10 polskich przedsiębiorców z sektora MŚP odnotowało pogorszenie relacji biznesowych i trudności w pozyskaniu nowych kontrahentów spowodowane opóźnieniami w płatnościach – wynika z 14. fali badania Bibby MSP Index. Dla 40% ankietowanych efektem tego zjawiska jest utrata dobrego wizerunku firmy na rynku.

- 70% polskich przedsiębiorców z sektora MŚP potwierdziło, że w ostatnim półroczu pogorszyło się otocznie biznesowe, ze względu na nasilone wydłużanie terminów płatności - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Rodak, ekspert Bibby Financial Services w Polsce.

Taka sytuacja obniża możliwości rozwoju firm. Sektor MŚP jest szczególnie mocno wrażliwy na brak terminowych płatności ze strony swoich kontrahentów. Podstawowym problemem sektora MŚP jest niska kapitalizacja, czyli brak zaplecza finansowego, które pozwoliłoby bez stresu przetrwać opóźnienia w płatnościach.

Prawie ¼ badanych przyznaje, że zetknęła się również z utratą wieloletniego partnera biznesowego. Jako następstwa nieopłaconych w terminie faktur przedsiębiorcy wymieniają również wpis do KRD (4,9%), nadzór komorniczy (1%), wszczęcie postępowania karnego (0,3%) oraz bankructwo (2,3%).

Ponad 80% ankietowanych w ramach badania Portfel należności polskich przedsiębiorstw zadeklarowało, że dotyka ich problem opóźnień w  przepływie należnoścí. Prawie 17% respondentów 14. fali badania Bibby MSP Index uważa, że problemy te nasiliły się w stosunku do poprzedniej tury badania realizowanej w marcu 2017 roku, a odsetek firm płacących nieregularnie wzrósł o 5%.

MarketNews24/RM