Zamknij

Zarobki w Lidlu, Biedronce i Tesco. Mamy zestawienie pensji w sieciach handlowych

Piotr Drabik
14.03.2019 09:06
Handel. Ile zarabia się w sklepach. Biedronka. Lidl. Tesco. Kaufland. Carrefour
fot. SeventyFour/Shutterstock (ilustracyjne)

Z roku na rok rosną zarobki w największych sieciach handlowych. Lidl, Biedronka czy Tesco starają się przyciągnąć nowych pracowników nie tylko szeregiem dodatków, ale i benefitów. Zobacz, jak zarabia się w marketach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Branża handlowa, która z roku na rok w Polsce rośnie, będzie musiała zwiększyć zatrudnienie w drugim kwartale tego roku o 12 procent – wynika z raportu ManpowerGroup.

Ile zarabia się w Lidlu?

Największe sieci, aby przyciągnąć nowych pracowników, najczęściej podnoszą wysokość wynagrodzeń dla kasjerów. Jak podał portal Dlahandlu.pl, od marca wzrosła pensja dla pracowników Lidla o 9,2 proc.

Oznacza to, że na początku nowi pracownicy marketów z niemieckiej sieci otrzymają od 3 100 zł do 3 850 zł brutto. Ich pensja będzie rosła wraz ze stażem pracy w firmie. 

W zależności od lokalizacji i związanych z nimi kosztów życia Lidl po roku pracy gwarantuje wzrost płacy od 3 250 zł do 4 050 zł brutto. Z kolei po dwóch latach – od 3 450 zł do 4 350 zł brutto. Portal przypomniał, że w marcu ubiegłego roku pensje w Lidlu wrosły o 9,3 proc.

Zobacz także

Ile zarabia się w Kauflandzie?

Inna niemiecka sieć handlowa – Kaufland – gwarantuje swoim kasjerom pensję na poziomie 2600 – 3400 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od miasta. 

Firma zapowiedziała wprowadzenie jeszcze w marcu tzw. dodatków motywacyjnych do 400 zł brutto miesięcznie. Otrzymają go pracownicy sklepów oraz centrów dystrybucyjnych sieci. Ma on na celu nagrodzenie osób „wyróżniających się dyspozycyjnością i wzorową obecnością w pracy”. 

Zobacz także

Ile zarabia się w Biedronce?

Większe pensje otrzymują również sprzedawcy i pracownicy centrów dystrybucyjnych z Biedronki, należącej do portugalskiej spółki Jeronimo Martins.

W ubiegłym roku poinformowano o podwyżkach od 200 zł do 550 zł brutto (w zależności od lokalizacji, stażu pracy i konkretnego stanowiska). Przez ostatnie dwa lata Biedronka zdecydowała się aż cztery razy podnieść pensje swoim kasjerom. 

Ile zarabia się w Biedronce? Sprzedawca w markecie może liczyć na 3250 zł brutto. W tym mieści się 2700 zł brutto pensji podstawowej i 550 zł dodatku za 100 proc. obecności w pracy. Kasjerzy z długim stażem pracy otrzymują nawet 3550 zł brutto, czyli około 2540 zł „na rękę”.

Zobacz także

Ile zarabia się w Tesco?

Z kolei Tesco ostatnie podwyżki wprowadziło dla swoich pracowników rok temu.

Najpierw w wysokości 100 zł brutto, a od lipca 2018 roku średnio o kolejne 130 zł. W rezultacie sprzedawca brytyjskiej sieci z co najmniej 3-miesięcznym stażem wynosiło 2600 zł brutto (w przypadku pracy na pełen etat). Podwyżki objęły również osoby z centrów dystrybucyjnych firmy.

Zobacz także

Ile zarabia się w Carrefourze?

Oficjalnie wysokości wynagrodzeń nie podaje francuska sieć handlowa Carrefour. Wiadomo, że obowiązują dwa rodzaje stawek dla pracowników.

Sieć informuje jedynie, że różnicuje stawki, kierując się lokalną sytuacją na rynku pracy i specyfiką lokalnych rynków. Obowiązują obecnie dwa rodzaje stawek – w największych miastach oraz w reszcie Polski. Z kolei pensja zasadnicza kadry menedżerskiej w sklepach jest o jedną czwarta wyższa niż reszty pracowników.

Według nieoficjalnych informacji maksymalny poziom zarobków w Carrefourze wśród kasjerów wynosi 2600-2800 zł brutto. Z kolei według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 roku wyniosło 4 931,8 zł (wzrost o 7,5 proc. rok do roku).

Zobacz także

Wiele dodatków dla kasjerów

Dlahandlu.pl dodało, że sieci handlowe oferują dla swoich pracowników szereg benefitów. Dla przykładu Lidl zapewnia prywatną opiekę medyczną w placówkach Medicover, ubezpieczenie grupowe Allianz, kartę Multisport, dofinansowanie kursów języków obcych czy inne szkolenia.

Natomiast Biedronka, która jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce (około 60 tys. osób na umowach o pracę), oferuje 20 programów socjalnych. Chodzi m.in. o wsparcie finansowe dla osób w trudnej sytuacji rodzinnej, badania profilaktyczne dla pracowników oraz magazynierów, wyprawki dla noworodków i pierwszoklasistów.

Z kolei Tesco oferuje stałą 10 proc. zniżkę na zakupy, świąteczne karty podarunkowe czy dofinansowanie zajęć sportowych i pakietów medycznych.

Zobacz także

Carrefour zapewnia opiekę medyczną, w pełni opłacane przez pracodawcę ubezpieczenie NW, rabaty na zakupy w sklepie sieci, nagrody stażowe czy wyprawkę dla dzieci.

– Pracodawcy prześcigają się w oferowaniu coraz ciekawszych dodatków i benefitów, by przyciągać potencjalnych pracowników. Dzięki takiej otwartości i przyjmowaniu stylu zachodniego branża staje się coraz bardziej popularna i odzyskuje swoją renomę – tłumaczy Agnieszka Adamiec, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower, cytowana przez portal.

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/PTD