Zarina znika z Polski. Rosyjska sieć sklepów przegrała w sądzie

09.04.2019 07:59

Z polskiego rynku wycofuje się Melon Fashion Group, właściciel sklepów Zarina, befree i Love Republic. Rosyjska firma przegrała w sądzie spór o używanie znaku towarowego, który wytoczyła inna modowa spółka – Zara.

Zarina znika z Polski. Przegrała w sądzie spór o znak towarowy. Co to fot. Sorbis/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W oświadczeniu Patrycja Machut, prezes zarządu Melon Fashion Poland, poinformowała, że wyjście z polskiego rynku jest „spowodowane wyrokiem sądu zakazującym używania znaku towarowego ZARINA na polskim terytorium”.

Sprawę wytoczyła spółka Inditex, właściciel marki Zara, która zarzuciła rosyjskiej firmie podszywanie się pod znane hiszpańskie przedsiębiorstwo.

„ZARINA ma potężną wartość historyczną: ZARINA była pierwszą rosyjską marką modową, której historia sięga początków przemysłu szwalniczego w Rosji, czyli początków XX wieku” – napisała Machut w komunikacie.

Rosyjska firma jest właścicielem marek ZARINA, befree oraz Love Republic. Na polskim rynku była obecna od 2017 roku. W ciągu dwóch lat zdążyła otworzyć w naszym kraju tylko kilka sklepów m.in. w Warszawie i Poznaniu. Mają zostać zamknięte do końca kwietnia.

Plany ekspansji mówiły początkowo o 50 salonach do 2023 roku. „Zamknięcie sklepów ZARINA wiąże się z zamknięciem całej działalności Grupy w Polsce, ponieważ strategia i biznes firmy opiera się na rozwoju całego portfolio marek” – podkreślono w oświadczeniu.

Na początku tego roku Melon Fashion Group prowadziła 578 sklepów, głównie w Rosji, ale również na Ukrainie, w Kazachstanie czy Armenii.

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/PTD

Oceń