Zamknij

Zakaz handlu. Lodziarnie Grycan znikają z galerii handlowych [WIDEO]

Piotr Drabik
23.03.2019 18:33
Zakaz handlu. Lodziarnie Grycan znikają z galerii handlowych. Zasady. Od kiedy
fot. Elena Veselova/Shutterstock (ilustracyjne)

Lodziarnie Grycan, które są prowadzone w galeriach handlowych, zostaną zamknięte. Zapowiedział to twórca marki Zbigniew Grycan. Wśród powodów takiej decyzji wskazał spadek obrotów w galeriach handlowych po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę - zwłaszcza od początku 2019 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu od początku 2019 roku obowiązuje w jeszcze bardziej ograniczonym zakresie. Od stycznia Polacy mogą zakupy tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a nie również w pierwszą jak było w 2018 roku.

Według obowiązujących przepisów od 2020 roku ograniczenie handlu zostanie jeszcze bardziej zaostrzone, bo sklepy będą otwarte tylko w siedem niedziel przez 12 miesięcy. 

Zobacz także

Ograniczenia handlu uderzyło w lodziarnie

W rozmowie z portalem ISBnews.tv Zbigniew Grycan, twórca marki lodów oraz sieci cukierni w całej Polsce, zapowiedział zamknięcie punktów w galeriach handlowych.

- Jesteśmy zobligowani umowami, ale gdy ich terminy będą się kończyć, będziemy zamykać punkty w centrach handlowych – poinformował. Dodał, że w ostatnim czasie zlikwidowano dwie lodziarnie w galeriach.

- Mamy dużo mniejsze obroty i musimy bronić się, żeby wystarczyło na czynsz - wskazał w rozmowie z ISBnews.tv. Jako główny powód takiego stanu rzeczy Grycan wskazał zaostrzenie ograniczenia handlu w niedziele.

Zobacz także

- Walczymy w firmie o to, żeby nie zwalniać ludzi i nie robić restrukturyzacji, bo mamy doskonałych pracowników. Staramy się dać im inne stanowiska pracy. W niedziele zatrudnialiśmy wielu studentów. Niestety, teraz już nie przyjmujemy ich do pracy - dodał.

Zbigniew Grycan zapowiedział, że prowadzona przez niego firma skupi się na większej produkcji lodów pakowanych - o gramaturach pół litra, litrowych oraz 1,25 litra - i większej współpracy z sieciami handlowymi. 

Według Business Insider Polska pod szyldem Grycan - Lody od pokoleń działa w całej Polsce ponad 150 lokali.

Zobacz także

Zakaz handlu w niedziele - zasady

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

W najbliższą niedzielę - 24 marca - sklepy będą zamknięte.

Zobacz także

RadioZET.pl/ISBnews.tv/Business Insider Polska/PAP/PTD