Zamknij

Za dużo galerii handlowych w Polsce? Rynek osiągnął dojrzałość

Piotr Drabik
15.01.2019 15:03
Za dużo galerii handlowych w Polsce? Rynek osiągną dojrzałość
fot. Michal Wozniak/East News (ilustracyjne)

W Polsce rynek jest już na tyle nasycony, że nie ma już miejsca na nowe galerie handlowe. Tylko w dwóch z największych miast w kraju analitycy widzą jeszcze miejsce na nowe obiekty tego typu.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według grudniowego raportu CBRE polski rynek handlowy jest już mocno nasycony.

Jedynie w Częstochowie i Toruniu – spośród miast powyżej 200 tys. mieszkańców – dałoby się zmieścić jeszcze jakieś centrum handlowe. Najbardziej nasycone handlowo są Poznań (1257 metrów kwadratowych powierzchni handlowej na 1000 mieszkańców), Gdańsk (1177 mkw.) i Lublin (1152). 

Zobacz także

– Możemy już zdecydowanie powiedzieć, że rynek centrów handlowych w Polsce osiągnął dojrzałość. Działające obiekty handlowe lub brak dostępnych działek będą z czasem ograniczać budowę nowych. Z tego powodu właściciele centrów handlowych skupiają się na możliwościach rozbudowy i modernizacji obiektów oraz dopasowaniu ich oferty do potrzeb klientów – podkreśliła Magdalena Frątczak szefowa sektora handlowego w CBRE, cytowana przez „Puls Biznesu”.

Na nowe projekty handlowe wpłynie też m.in. wprowadzone w ubiegłym roku ograniczenie handlu w niedziele.

Zdaniem Jocelyna Fillarda, dyrektora ds. architektury i partnera w Sud Polska, skoro część gastronomiczna i rekreacyjna w centrach handlowych pozostaje otwarta w niedziele, to konieczne jest projektowanie dostępu do tych części bez przekraczania zamkniętej części handlowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD