Zamknij

ZUS zwraca nadpłatę za składki. Rekordzista ma do odzyskania 20 mln zł

Piotr Drabik
14.03.2019 13:59
ZUS 2019 składki. Nadpłaty dla firm. Ile. Jak można odzyskać z ZUS pieniądze
fot. Mattz90/Shutterstock (ilustracyjne)

Do skrzynek pocztowych przedsiębiorców w całej Polsce trafiają listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nadpłatach lub dopłatach w ramach systemu opłacania składek. Rekordzista ma od odzyskania z ZUS aż 20 mln zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS rozpoczął wysyłanie rozliczeń za ubiegłoroczne wpłaty na ubezpieczenia społeczne. Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, informację o nadpłatach otrzyma milion firm, które mogą odzyskać z ZUS aż 2,5 mld złotych.

Z kolei 520 tys. przedsiębiorców musi dopłacić do zakładu aż 14 mld zł z tytułu zaległości. Rekordzista z branży górniczej może otrzymać z ZUS aż 20 mln zł nadpłaty za ubiegły rok.

Zobacz także

Jak można odzyskać pieniądze z ZUS-u?

– Zależy nam na tym, aby zainteresować osoby prowadzące biznes stanem ich rozliczeń z ZUS, tak by mogły porównać swoje dokumenty finansowe z informacją z naszej strony. Przedsiębiorca sam musi podjąć decyzję, jak rozwiązać sprawę swojego zadłużenia lub nadpłaty. My przedstawiamy informację i możliwe rozwiązania, ale decyzja należy do płatnika – podkreśliła Anna Staszyńska, wicedyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS w Warszawie, cytowana przez „Rz”.

Gazeta wyjaśniła, że nadpłata w ZUS bierze się  kilku powodów – m.in. wcześniejsza opłata składek od grudniowych wynagrodzeń lub w wyniku korekty deklaracji ZUS, lub kontroli ZUS.

Okazuje się, że przedsiębiorcy muszą jeszcze dodatkowo weryfikować (na przykład przez Platformę Usług Elektronicznych) wysokość nadpłaty, ponieważ ZUS w pismach podał ją na stan z 31 grudnia 2018 roku.  

Zobacz także

Co firmy mogą zrobić nadpłatą z ZUS? „Jeśli przedsiębiorca ma bardzo wysoką nadpłatę, powinien rozważyć złożenie wniosku o zwrot tych pieniędzy i wykorzystanie ich w inny sposób” – dodała Staszyńska, cytowana przez „Rz”.

– W przypadku mniejszych kwot osoba prowadząca działalność może po prostu odliczyć nadpłatę z najbliższego przelewu składkowego – wskazała.

Co ciekawe, ZUS poinformował o nadpłacie ponad 250 tys. przedsiębiorców, którzy od początku roku są już nieaktywni. Mają oni do odzyskania ok. 114 mln zł. W ciągu minionego miesiąca kwota ta wzrosła o 3 mln zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD