Zamknij

PKP Intercity wstrzymało sprzedaż części biletów. Powodem pękające pociągi

Piotr Drabik
05.04.2019 14:03
Wstrzymano sprzedaż biletów na pociągi PKP Intercity. Powodem pękające Darty
fot. Martyn Jandula/Shutterstock (ilustracyjne)

Z powodu uszkodzenia poszycia wycofano siedem pociągów Dart, obsługiwanych przez PKP Intercity. Z tego powodu przewoźnik wstrzymał sprzedaż biletów na część tras.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał „Rynek Kolejowy”, inspektorzy z Urzędu Transportu Kolejowego skontrolowali cztery z siedmiu wyłączonych z użytkowania składów typu Draft, produkowanych przez bydgoską Pesę.

Uszkodzone pociągi PKP Intercity

– Podczas przeglądów Pesa Dart zaobserwowano lokalne odspojenia struktury poszycia niektórych pojazdów. Po zdjęciu poszycia nie stwierdzono jakichkolwiek uszkodzeń konstrukcji. Po naprawie poszycia pierwszy pojazd wróci do ruchu w przyszłym tygodniu, potem kolejne – poinformował w piątek Maciej Grześkowiak, szef PR Pesy, cytowany przez „Rynek Kolejowy”.

Zobacz także

Postępowanie w tej sprawie wszczęło UTK. „Oględziny potwierdziły uszkodzenia poszycia w czterech kontrolowanych pojazdach. W pojazdach eksploatowanych uszkodzeń nie stwierdzono” – wskazał Tomasz Frankowski, rzecznik UTK.

Inspektorzy nie zdecydowali się na wyłączenie z użytkowania całej serii produkcyjnej Pesy. Nie wiadomo, kiedy wyłączone Darty wrócą na tory.

– Prezes UTK oczekuje na odpowiedź producenta i przewoźnika w sprawie charakteru i przyczyn powstania uszkodzeń poszycia pojazdów typu 43WE, założeń i uargumentowanych wyników analizy wpływu zidentyfikowanego uszkodzenia na bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz planowanych dalszych działań i przyjętych metod postępowania z ryzykiem w stosunku do wszystkich eksploatowanych pojazdów typu 43WE – dodał Frankowski.

Zobacz także

Wstrzymano sprzedaż części biletów kolejowych

W odpowiedzi na wyłączenie Dartów PKP Intercity wprowadził na tory 18 składów zastępczych.

Jak podał „Rynek Kolejowy”, przewoźnik wstrzymał na kilka dni sprzedaż biletów na 18 kwietnia (Wielki Czwartek) w dziesięciu pociągach obsługiwanych Dartami (m.in. pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz Białymstokiem), a także w trzech obsługiwanych Pendolino połączeniach Express Intercity Premium na 1 maja (Święto Pracy).

Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka Intercity, przyznała, że wstrzymanie sprzedaży to rezultat „trudnej sytuacji taborowej spółki”. 

PKP Intercity każdorazowo w szczytach przewozowych oraz przy widocznej z wyprzedzeniem zwiększonej frekwencji w pociągach podejmuje działania, mające na celu wykonywanie wzmocnień składów z uwzględnieniem możliwości taborowych przewoźnika w danym czasie – dodała Serbeńska, cytowana przez „Rynek Kolejowy”. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Rynek Kolejowy/Forsal.pl/PTD