Zamknij

Wino brokatowe coraz popularniejsze w polskich sklepach

Piotr Drabik
31.01.2019 15:42
Wino brokatowe coraz popularniejsze w polskich sklepach
fot. 5 second Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Wzrosła sprzedaż wina brokatowego w Polsce – podał dziennik „Rzeczpospolita”. Branża alkoholowa najlepsze wyniki zanotowała w okolicach Sylwestra i Nowego Roku. Nietypowe wino produkują również polskie firmy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wino brokatowe, które pojawiło się na polskim rynku dwa lata temu, staje się coraz popularniejsze. „Rzeczpospolita” napisała, że wówczas za butelkę takiego alkoholu trzeba było zapłacić 40 złotych.

Handlowcy podkreślają, że Polacy coraz częściej pytają o nietypowy alkohol.

– Największe zainteresowanie obserwowaliśmy pod koniec 2017 roku, nie nadążaliśmy z zamówieniami. Klienci byli zachwyceni efektem brokatowym, który się pojawił po potrząśnięciu butelką – podkreślił Jarosław Buss, dystrybutor alkoholu z Tudor House w rozmowie z gazetą.

Zobacz także

W okresie noworocznym sprzedaż wina musującego z brokatem znacznie wrosła. W porównaniu z grudniem 2017 roku aż o 70 proc. Ten produkt był dostępny pod koniec ubiegłego roku w co trzecim sklepie małoformatowym z alkoholem. Spadły również ceny win z brokatem – średnia cena za butelkę w grudniu 2018 roku wynosiła 26 zł.

Wpływ na to miał również spadek importu win z brokatem, które w Polsce produkują dwie konkurujące ze sobą firmy – Jantoń i Bartex. W jaki sposób produkują nietypowy alkohol? 

Zobacz także

Według „Rzeczpospolitej” z Włoch i Słowenii sprowadzają bazowe wino musujące, do którego w Polsce dołączany jest brokat. 

– Wprowadziliśmy wino brokatowe w listopadzie, pierwsze wyniki sprzedaży wskazują, że to była bardzo dobra decyzja także dzięki temu, że użyliśmy naszej marki alkoholu skierowanej do kobiet, co podwoiło efekt – powiedział Jakub Nowak, prezes firmy Jantoń, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku import wina do Polski wyniósł ponad miliard złotych, w tym 108,1 mln zł samego wina musującego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD