Zamknij

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS nazwał szefa sklepów CCC „ponurą postacią”

Piotr Drabik
29.01.2019 11:37
Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS nazwał szefa sklepów CCC "ponurą postacią"
fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 PL, inwestorzy.tv/YouTube

Na ujawnionych we wtorek przez „Gazetę Wyborczą” nagraniach prezes PiS Jarosław Kaczyński wspomina nazwisko Dariusza Miłka – jednego z najbogatszych Polaków i twórcę sklepów obuwniczych CCC. Lider partii rządzącej nazwał go „ponurą postacią”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Taśmy Kaczyńskiego dotyczą rozmowy, jaka odbyła się 27 lipca 2018 roku w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner powiązany rodzinnie z prezesem PiS i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie funkcję tłumaczki.

Rozmowa dotyczyła budowy dwóch 190-metrowych wieżowców na działce przy ul. Srebrnej na warszawskiej Woli. Inwestycja mała zostać sfinansowana z kredytu z Banku Pekao SA w kwocie maksymalnie do 1,3 mld zł.

Z nagrania wynika, że budowa, którą miał realizować austriacki biznesmen, została wstrzymana ze względu na nieprzychylność władz Warszawy i kampanię działacza miejskiego Jana Śpiewaka. „Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie” – miał powtarzać kilkakrotnie Kaczyński w rozmowie.

Taśmy Kaczyńskiego. Wyborcza ujawnia nagrania prezesa PiS. Afera, która obali rząd?

„Mafijna postać”

W stenogramach przewija się również nazwisko Dariusza Miłka – jednego z najbogatszych Polaków i twórcy sieci sklepów obuwniczych CCC.

Birgfellner, słowami tłumaczki, wyjaśniał, jak nie doszedł do porozumienia z Miłkiem w sprawie galerii handlowej we Wrocławiu, którą budował austriacki biznesmen.

– Oni się zameldowali u niego i chcieli odkupić ten cały, to centrum handlowe, ale dobry przyjaciel, który też jest Żydem, Gerego, powiedział: z nimi nie robi się interesów. I odrzucili ich propozycję, która też była po prostu beznadziejna – powiedział Birgfellner podczas spotkania z Kaczyńskim.

Po chwili prezes PiS dodał: „To jest Miłek. Mówiłem ci, to jest piąte, szóste miejsce co do bogactwa w Polsce. Nazywa się Miłek [...] To jest ponura postać”. Natomiast Tomaszewski o założycielu CCC powiedział, że jest „mafijną postacią”.

Zobacz także

Kim jest Dariusz Miłek?

Urodził się w 1968 roku w Szczecinie.

Działalność biznesową rozpoczął w Lubinie, gdzie przeniósł się z rodzinnego miasta. Zaczynał jako hurtownik dostarczający buty na bazary, a następnie w 1996 roku założył pierwszą sieć sklepów franczyzowych Żółta Stopa – później zmieniono jej nazwę na Cena Czyni Cuda i w końcu na CCC.

Mocno rozwinął sieć sklepów obuwniczych pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia. Jak podaje portal Forbes.pl, CCC obecnie wyceniana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na 7,66 mld złotych. Obuwniczy gigant posiada ponad 1,6 tys. sklepów w 22 krajach.

Na liście 100 Najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” za 2018 rok Miłek znajdował się na 8. pozycji, a jego majątek szacowano na 4,3 mld złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/Forbes.pl/PTD