Zamknij

Liście bananowca zamiast plastiku. Tak sprzedaje się produkty w Tajlandii

Piotr Drabik
30.05.2019 12:16
Tajlandia. W supermarkecie zastąpiono opakowania plastikowe liśćmi bananowca
fot. Perfect Homes Chiangmai/Facebook

W jednym z supermarketów w Tajlandii plastikowe opakowania zastąpiono liśćmi z bananowca. Zdjęcia z nietypowego wykorzystania naturalnego surowca wywołały zainteresowanie mediów na całym świecie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał magazyn „Forbes”, zielone opakowania wykorzystał supermarket Rimping w mieście Chiang Mai w północnej Tajlandii.

Na zdjęciach widać, jak produkty oferowane w sklepie, w tym warzywa i owoce, zostały owinięte w duże liście bananowca. Są one długie, gęste i wystarczająco giętkie, aby je zginać, wkładając do ich środka produkty. Ponadto zostały owinięte taśmą wykonaną z bambusa.

Zobacz także

Pomysł stał się popularny po tym, jak udostępniła go na Facebooku miejscowa firma zajmująca się sprzedażą nieruchomości Perfect Homes. 

Jak tłumaczył Simon Bradshaw, szef firmy, zajrzał do supermarketu przypadkiem.

– Po prostu pojawiliśmy się tam, aby kupić kilka rzeczy, czekając na podpisanie kilku umów i zauważyłem warzywa zawinięte w liście bananowe. Po prostu spodobał mi się ten pomysł. Pomyślałem, że zrobię kilka zdjęć i opublikuję je na naszej stronie – relacjonował dyrektor Perfect Homes.

Zobacz także

Post ze zdjęciami nietypowych opakowań udostępniono na Facebooku ponad 17 tys. razy.

O ile wykorzystanie liści bananowca w Azji Południowo-Wschodniej jest bardzo tanie, o tyle użycie go zamiast plastiku w sklepach w innych rejonach świata może okazać się kosztowne i droższe niż wykorzystanie plastiku.

Problem plastiku jest coraz większy

„Forbes” przypomina, że ilość wyprodukowanego plastiku na świecie wciąż rośnie. Szczególnie w przypadku jednorazowych reklamówek plastikowych i opakowań produktów. Na 9 miliardów ton stworzonego plastiku, do recyklingu trafiło tylko 9 proc.

Program Środowiskowy ONZ szacuje, że za trzydzieści lat na różnego składowiskach i oceanach będzie zalegać 12 miliardów ton tworzyw sztucznych – szczególnie niedopałki papierosów, plastikowe butelki do picia, opakowania po żywności i plastikowe torby na zakupy.

RadioZET.pl/Forbes/PTD