Zamknij

TXM Textilmarket zamyka około 80 sklepów w całej Polsce

10.06.2019 15:46
TXM Textilmarket zamyka około 80 sklepów w całej Polsce. Przyczyny
fot. Artem Beliaikin/Shutterstock (ilustracyjne)

Sieć dyskontów odzieżowych TXM Textilmarket zapowiedział zamknięcie około 80 sklepów w całej Polsce i wszystkich za granicą. W poniedziałek właściciel sieci zaprezentował plan naprawczy. Firma od miesięcy boryka się z problemami finansowymi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal Business Insider Polska, TXM planuje zamknąć najbardziej nierentowne sklepy w całej Polsce.

- Łącznie z tymi zamknięciami, które wcześniej zapowiadaliśmy chcemy zamknąć około 80 sklepów TXM w kraju i wszystkie za granicą. Myślę, że do końca lipca wygasimy naszą działalność w Rumunii i na Słowacji - przekazał Bogusz Kruszyński, p.o. prezesa TXM. 

Zobacz także

Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM Textilmarket.  drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r.

Pod koniec marca sieć odzieżowa posiadała łączna liczba placówek sieci TXM Textilmarket wynosiła 375 (w tym 44 za granicą). Docelowo firma planuje zmniejszyć ich liczbę do około 250.

Zdaniem Kruszyńskiego zapewne około 60 sklepów TXM uda się stosunkowo szybko zamknąć w tym roku. Pozostałe będą musieli czekać na wygaśnięcie umów lub ich renegocjacje.

Zobacz także

Plan restrukturyzacyjny ma wyprowadzić firmę na drogę rentowności. 

Po zmniejszeniu liczby sklepów sprzedaż z metra kwadratowego wzrośnie. W naszej opinii, import dodaje do marży zawsze kilka punktów procentowych, a dzięki akredytywom, jakie mamy jesteśmy w stanie utrzymać import na poziomie jednej trzeciej oferty sieci

Bogusz Kruszyński

W ubiegłym miesiącu TXM rozpoczęła restrukturyzację. Do 20 września - w ramach przyspieszonego postępowania układowego - spółka musi przedstawić między innymi listę wierzytelności i wierzycieli, plan restrukturyzacji i propozycje układowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska