Zamknij

Sprzedaż samochodu firmowego. Tłumaczymy krok po kroku [PORADNIK]

Piotr Drabik
22.05.2019 19:48
Sprzedaż samochodu firmowego 2019. Faktura VAT. Osobie prywatnej. Darowizna. Poradnik
fot. Minerva Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Podczas sprzedania samochodu służbowego trzeba standardowo odprowadzić podatek dochodowy oraz VAT. Pojazd można również np. przekazać w darowiźnie najbliższej rodzinie. Tłumaczymy krok po kroku jak opłacić zbycie auta firmowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Posiadanie samochodu służbowego to jedno z podstawowych narzędzi potrzebnych do pracy przedsiębiorcy. Jego posiadanie pozwala na obniżenie kosztów działalności, przez odliczenia od podatku. Jednak w chwili sprzedaży pojazdu należy ten fakt nie tylko zgłosić, ale i dopełnić formalności względem fiskusa.

Samochód służbowy, który trafia do ewidencji środków trwałych firmy, można zbyć na kilka sposobów: wycofać z ewidencji po przekształceniu go na samochód na własne potrzeby, przekazać w darowiźnie lub sprzedać.

Zobacz także

Jak sprzedać samochód firmowy?

W sytuacji sprzedaży samochodu firmowego konieczne będzie zapłacenie przez przedsiębiorce podatku dochodowego oraz VAT. Przychodem jest wartość netto ze sprzedanego samochodu - od tej kwoty konieczne jest odprowadzenie podatku dochodowego.

Można jednak tego uniknąć dzięki wyprowadzeniu samochodu z firmowej ewidencji oraz od tego momentu musi minąć sześc lat. 

Darowizna a sprzedaż samochodu służbowego

Warto również pamiętać o możliwości przekazania pojazdu w ramach darowizny.

W przypadku przekazania pojazdu w najbliższym gronie pokrewieństwa (tzw. zerowa grupa podatkowa) nie trzeba nawet odprowadzać podatku. Jednak w przypadku przekazywania pojazdu innym członkom rodziny trzeba zapłacić odpowiedni podatek od spadków i darowizn - jest na to czas 6 miesięcy od momentu zawarcia umowy darowizny.

Jeśli wartość darowanego samochodu służbowego wraz z innymi darowiznami od tej samej osoby w ciągu 5 ostatnich lat nie przekracza kwoty 9 637 zł albo gdy umowa darowizny zawarta jest w formie aktu notarialnego - w ogóle nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn.

Zobacz także

Podatek VAT przy sprzedaży samochodu służbowego

Inaczej sprawa ma się z podatkiem VAT. Obowiązek jego opłacenie dotyczy tylko czynnych podatników VAT - jeśli jesteś zwolniony z jego płacenia, również od sprzedaży samochodu służbowego nie musisz go odprowadzać.

Pozostali mają obowiązek odprowadzić 23 proc. podatek VAT od sprzedanego samochodu służbowego. Bez znaczenia jest fakt, z jaką stawką podatku VAT był wprowadzany pojazd do firmy. Wcześniejsze zwolnienia sprzedaży pojazdu z podatku VAT zostały zniesione 1 kwietnia 2014 roku.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy wprowadzili auto do firmy i nie odliczyli w ogóle podatku VAT, mogą uniknąć zapłacenia podatku przy sprzedaży pojazdu. Warunki? Jeśli przed sprzedażą samochód został przeniesiony do majątku prywatnego i przy zakupie nie mieli w ogóle możliwości dokonania odliczenia VAT.

Zobacz także

RadioZET.pl/6krokow.pl/infakt.pl/PTD