Zamknij

Sklepy bez kas i otwarte całą dobę. Żabka stawia na sztuczną inteligencję

Piotr Drabik
22.01.2019 11:33
Sklepy bez kas i otwarte całą dobę. Żabka stawia na sztuczną inteligencję
fot. Biuro Prasowe Żabka

Sieć Żabka Polska planuje otworzyć kontenerowe sklepy, w których klienci będą obsługiwani przez zautomatyzowane kasy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Właściciel sieci podpisał umowę z firmą AiFi, która dostarcza technologię sztucznej inteligencji do handlu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Żabka Polska posiada ponad 5,4 tys. punktów sprzedaży w całej Polsce. Do tej listy wkrótce mają dołączyć sklepy, w których nie będzie kas. W tej sprawie sieć podpisała umowę z firmą AiFi podczas targów technologicznych NRF odbywających się w Nowym Jorku.

AiFi ma dostarczyć technologię, która ułatwi wprowadzenie sklepów bezkasowych, które będą w pełni zautomatyzowane oraz dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. 

Zobacz także

Firma AiFi zajmuje się rozwojem technologii sztucznej inteligencji oraz sensor fusion, łączącej informacje z sensorów rejestrujących różne typy danych jak waga czy obraz. Łącząc informacje z czujników i kamer, sztuczna inteligencja umożliwi zakupy z pominięciem kasy. Technologia ta korzysta z algorytmów do analizy danych w czasie rzeczywistym, rozpoznania różnych działań klientów oraz produktów. 

Jednocześnie zostanie zachowana tradycyjna obsługa sprzedawców, którzy w nowych sklepach mają skupiać się na serwowaniu gastronomii dla klientów.

Zobacz także

Jak podkreśliła w komunikacie Żabka Polska, „dzięki analizie w czasie rzeczywistym franczyzobiorcy oraz sprzedawcy będą wiedzieć natychmiastowo m.in., kiedy pojawi się konieczność uzupełnienia zapasów na półkach, jaki jest poziom sprzedaży, które produkty sprzedają się najlepiej, a także otrzymają rekomendacje dotyczące kolejnych zamówień”.

– Technologia AiFi pozwoli nam zaoferować klientom szybszą obsługę i zoptymalizować zarządzanie tradycyjnymi sklepami przez franczyzobiorców, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo pracujemy nad rozwojem formatu sklepów w pełni zautomatyzowanych, wykorzystywanych m.in. w lokalizacjach o bardzo dużym natężeniu ruchu – wskazał Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu Żabka Polska ds. finansowych i rozwoju.

W najbliższych miesiącach Żabka i AiFi wspólnie stworzą prototyp sklepu, który będzie dostępny dla klientów. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD