Zamknij

Sieci handlowe wypierają mniejszych handlowców; firmy stają się niewypłacalne

Olga Papiernik
24.01.2018 09:49
Sieci handlowe wypierają mniejszych handlowców; firmy stają się niewypłacalne
fot. Dogancan Ozturan on Unsplash

Liczba niewypłacalności polskich firm wzrosła o 12% r/r do 900 w 2017 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

Niewypłacalności obejmują niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego, podano.

Euler Hermes wskazuje, że główny problem firm rzutujący na wydłużające się terminy płatności to brak poduszki powietrznej spowodowanej niskimi marżami.

"Niewypłacalności w transporcie wzrosły o 43%. Sektor oczyściły międzynarodowe regulacje prawne, stałe problemy z transportem na wschód oraz wyniszczająca walka o klienta objawiająca się koniecznością inwestycji w jakość obsługi, a z drugiej strony niska marża" - czytamy w komunikacie.

Z kolei rosnące w siłę sieci handlowe wypierają mniejszych handlowców, jak również wywierają presję cenową na producentach.

Problematyczną sytuację w handlu i pośrednio w produkcji tylko w małym stopniu zahamowała konsumpcja napędzona programami socjalnymi, głównie 500+. Niestety to za mało, by hurtownicy i dostawcy zwiększyli rentowność. Większej szansy wyczekiwałbym we wzroście inflacji, która pozwoliłaby podnieść marże dystrybutorom - powiedział członek zarządu Euler Hermes ds. oceny ryzyka Tomasz Starus.

Rok 2017 był natomiast względnie spokojny dla większych wykonawców infrastrukturalnych.

"Kłopoty mogą powrócić w 2018 roku, gdy projekty przejdą z fazy projektowej w fazę wykonawczą i napotkają wiele związanych z tym czynników (wahania cen materiałów budowlanych, kłopoty z ich dowozem, wzrost płac, opóźnienia, problemy z podwykonawcami, błędy w projektach etc.)" - czytamy dalej.

Największy wzrost liczby niewypłacalności odnotowano w województwie mazowieckim (o 44%) oraz w województwach zachodniopomorskim (o 20%), pomorskim (o 14%) i warmińsko-mazurskim (o 13%), podano także.

ISBnews/OP