Zamknij

Zaostrzony zakaz handlu w niedzielę rujnuje małe sklepy

Piotr Drabik
09.01.2019 10:02
"Rzeczpospolita": Zaostrzony zakaz handlu w niedzielę rujnuje małe sklepy
fot. Marek Maliszewski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Nawet 5,2 tys. małych sklepów może upaść w tym roku z powodu zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę. Od stycznia tylko w jedna niedzielę w miesiącu będą otwarte wszystkie sklepy. Przepisy, które miały uratować niewielkie biznesy, okazały się dla części z nich zabójcze. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od ubiegłego roku, ale od stycznia weszły zaostrzone przepisy, które odpuszczają otwarcie wszystkich sklepów tylko w jedną niedzielę w miesiącu.

Według szacunków firmy doradczej Euromonitor International, na które powołuje się dziennik "Rzeczpospolita", z powodu zakazu handlu w wybrane niedziele w tym roku z rynku zniknie aż 5,2 tys. małych sklepów. Jednocześnie w tym samym czasie zostanie wybudowanych 1,8 tys. dyskontów i supermarketów. 

Zobacz także

Gazeta wskazuje, że na handlu w niedzielę przede wszystkim skorzystały duże sieci handlowe, co pokazuje dane wartości handlu spożywczego. W tym roku ogólnie ma on wzrosnąć o nieco ponad 3 proc., jednak w przypadku małych sklepów ta wartość wyniesie 6,4 proc. na minusie. Natomiast sieci marketów zanotują 5 proc. wzrost.

- Te 3 proc. to naturalne, organiczne tempo rozwoju rynku (...) Zakaz handlu na pewno dokłada swoje. Widać to po danych z 2018 roku - w listopadzie czy październiku obroty małych sklepów wzrosły o 4–5 procent, ale rok wcześniej ich rozwój był dwukrotnie szybszy, a zatem zmiana jest ogromna - podkreślił Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz także

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD