Zamknij

Rosnąca niepewność powodem największego stresu polskich przedsiębiorców

Olga Papiernik
10.12.2018 10:50
biurowce
fot. Sean Pollock on Unsplash

Przez ostatnie trzy lata polska gospodarka rozwijała się bardzo szybko. Przeciwnie było z inwestycjami firm. Polskich przedsiębiorców zniechęca niepewność związana z polityką gospodarczą rządu.

Według szacunków KE gospodarka unijna w 2017 roku osiągnęła szczytowy punkt tego cyklu gospodarczego. Silny wzrost gospodarczy największego partnera handlowego sprzyjał szybkiemu wzrostowi gospodarki naszego kraju, jednak pomimo tak dobrej koniunktury stopa inwestycji w Polsce w zeszłym roku spadła do najniższego poziomu od ponad 20 lat.

- Stopa inwestycji miała wzrosnąć do 25 proc., a spadła poniżej 18 proc., co było najgorszym wynikiem od 20 lat - mówi dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

W ostatniej edycji GCR Polska była wśród 5 krajów UE o najbardziej nieprzewidywalnej polityce rządu wobec przedsiębiorców. Bieżącymi przykładami nieprzewidywalności polityki rządu może być wolny 12 XI czy wciąż nierozstrzygnięta kwestia limitu składek ZUS w 2019 roku.

W ocenie eksperta spadek inwestycji jest największą porażką w realizacji tzw. planu Morawieckiego.

Przy malejącej liczbie pracujących jedynym źródłem wzrostu gospodarczego staje się wydajność pracy, która zależy m.in. od wyposażenia pracowników w maszyny i urządzenia. To z kolei wymaga nakładów inwestycyjnych, jednak od 2015 roku wbrew zapowiedziom rządowym inwestycje zamiast rosnąć – spadają.

MarketNews24/OP