Zamknij

Rosną zyski ze sprzedaży piwa. Polacy przekonują się do browarów bez procentów

Piotr Drabik
11.02.2019 14:17
Rosną zyski ze sprzedaży piwa - również rzemieślniczego i bezalkoholowego
fot. spooky_kid/Pixabay (ilustracyjne)

Według danych Nielsena w ubiegłym roku Polacy mieli do wyboru 318 browarów. To o 43 więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Klienci coraz częściej wybierają także droższe piwa i bezalkoholowe.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy pijesz piwo?

Liczba głosów:

Piwo, jak poinformował portal Wiadomościhandlowe.pl, wygenerowało na rynku spożywczym w Polsce 16,7 mld zł ze sprzedaży. To aż 7,1-procentowy wzrost w porównaniu z 2017 rokiem. Wpływ na to mogła mieć zarówno bardzo upalna pogoda podczas ubiegłorocznego lata, jak i piłkarski mundial. 

W ubiegłym roku Polacy mieli do wyboru 853 nowe rodzaje piwa.

Zobacz także

Rośnie sprzedaż piwa bez procentów

Edyta Prokopiuk, konsultantka Nielsena, w rozmowie z portalem przekazała, że Polacy wybierają coraz droższe piwa. Dla przykładu – w segmencie porterów i stoutów odnotowano w 2018 roku 16,9-procentowy wzrost i przychody na poziomie 66 mln zł.

W sklepach coraz częściej można spotkać piwa rzemieślnicze

– Półka piwnych specjalności od browarów rzemieślniczych w hipermarketach, supermarketach oraz dyskontach jest coraz szersza. Wraz z rozwojem ich mocy produkcyjnych możemy się spodziewać jeszcze większego wyboru – podkreśliła Prokopiuk.

Co ciekawe, ubiegły rok upłynął również pod znakiem wzrostu sprzedaży piw bezalkoholowych. Browary poniżej 0,5 proc. alkoholu przyniosły w ubiegłym roku 513 mln zł przychodu, co stanowiło 3,1 proc. całej produkcji piwa.

Zobacz także

Jakie jest spożycie piwa w Polsce?

Według danych podanych przez GUS we wrześniu ubiegłego roku wzrosło spożycie piwa na osobę. W roku 2015 statystyczny Polak wypijał rocznie 80,7 l piwa wytwarzanego ze słodu, a w roku 2017 było to już 98,5 l na osobę.

Jednocześnie spadło spożycie wina i miodów pitnych do 6,1 l na osobę z 8,6 l. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl/PAP/PTD