Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fiskus będzie miał łatwiej przy kontrolowaniu firm? Resort przedsiębiorczości krytykuje pomysł

30.08.2018 11:30
xxx biznes

Ministerstwo Finansów planuje zniesienie części ograniczeń dla kontroli celno-skarbowych. Pomysł krytykuje resort przedsiębiorczości - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

biznesmen fot. rawpixel on Unsplash

Jak podaje gazeta, "przedstawiony przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Okazuje się, że niektóre jego zapisy niosą poważne zagrożenia dla firm, szczególnie w zakresie kontroli. Analiza stanowiska Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wskazuje, że projekt MF zmierza do ułatwienia organom skarbowym kontrolowania podatników".

"Projekt zakłada rozszerzenie zakresu, w którym można prowadzić twardą kontrolę celno-skarbową w każdym miejscu po okazaniu legitymacji i upoważnienia stałego na "każdą kontrolę przestrzegania przepisów prawa podatkowego". Projektodawca tłumaczy to odwróceniem dotychczasowego podejścia dążeniem do odbiurokratyzowania czynności udzielania indywidualnych upoważnień oraz do przyspieszenia reakcji na niepożądane zjawiska" - cytuje "PB" stanowisko MPiT, podpisane przez wiceministra Mariusza Haładyja.

"MPiT nie zgadza się ze stanowiskiem resortu finansów, że ograniczenia proceduralne dla organów kontroli są zbędną biurokracją. Wiceminister przypomina, że takie ograniczenia mają na celu ochronę interesów kontrolowanych przed dowolnością organów kontroli" - czytamy w dzienniku.

"W tym kontekście Mariusz Haładyj krytykuje zamiar powszechnego stosowania przez fiskusa tzw. stałych upoważnień do przeprowadzania kontroli" - podaje gazeta.

PB/PAP/OP

Oceń