Zamknij

Setki tysięcy Polaków straciło pracę. Powodem zakaz handlu w niedziele?

Piotr Drabik
18.03.2019 13:18
Praca. W ubiegłym roku zlikwidowano setki tysięcy stanowisk. Winny zakaz handlu?
fot. KieferPix/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 300 tys. miejsc pracy zlikwidowali w ubiegłym roku przedsiębiorcy w Polsce. Najwięcej w handlu i firmach naprawiających samochody. Zdaniem ekspertów przyczyniło się do tego wprowadzenie zakazu handlu w niedziele.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, po 8 latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby likwidowanych miejsc pracy. Według Głównego Urzędu Statystycznego w firmach zatrudniających co najmniej jednego pracownika zlikwidowano około 300 tys. miejsc pracy w 2018 roku.

Gdzie zlikwidowano najwięcej miejsc pracy?

To 14-procentowy wzrost w porównaniu z 2017 rokiem. Najwięcej miejsc zlikwidowano w handlu i firmach naprawiających samochody – 90 tys. (o 32 proc. więcej niż w poprzednim roku). Na kolejnych miejscach znalazł się przemysł przetwórczy (44,6 tys.), budownictwo (36,1 tys.) oraz transport i gospodarka magazynowa (21,1 tys.). 

Zobacz także

Co przede wszystkim wpłynęło na wzrost likwidowanych stanowisk? „To głównie efekt wprowadzonego w ubiegłym roku zakazu handlu w niedziele, który miał wpływ na firmy zajmujące się sprzedażą towarów” – skomentował Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, cytowany przez „DGP”. 

Dodał, że „wielu drobnych sprzedawców, którzy wcześniej dobrze sobie radzili, zaczęło mieć kłopoty”.

– Zainteresowanie klientów przesunęło się bardziej w kierunku dużych sieci handlowych, które oferują szeroki asortyment oraz duże promocje w piątki i soboty, zwłaszcza przed niedzielami wolnymi od handlu. Zachęca to do robienia w nich zakupów na zapas. Odbiera to klientów małym sklepom, z których część musiała z tego powodu zaprzestać działalności, ponieważ przestała się ona opłacać – wskazał Maliszewski. 

Zobacz także

Jednocześnie w 2018 roku odnotowano rekordowy wzrost miejsc pracy. Nowych stanowisk powstało prawie 718 tys. Jednak w porównaniu z 2017 rokiem ten odsetek wzrósł tylko o 3,4 proc.

Według GUS wzrosła również liczba wakatów. Po koniec ubiegłego roku było ich w polskich firmach ponad 139 tys. – najwięcej od 9 lat. Najwięcej odnotowano ich w przemyśle przetwórczym (ponad 41 tys.).

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD